2019 04 04

Darnus požiūris į renginius: patarimai organizatoriams kaip ugdyti save ir kitus

Tvarus arba darnus požiūris – tai veiklos ir priemonės, užtikrinančios draugiškus aplinkai sprendimus, padėsiančius siekti geresnės gyvenimo kokybės tiek dabartinėms, tiek ir ateinančioms kartoms. Ekonominė aplinka, socialinė aplinka bei aplinkos kokybė yra trys pagrindinės darnaus vystymosi sudedamosios dalys, kurios apima ir penkis pagrindinius veiklos principus: žmogus, planeta, gerovė, taika bei partnerystė. Vienas iš sėkmingai veikiančių ir sektinų darnaus požiūrio į mus supančią aplinką pavyzdžių Kaune – „Kūrybos kampas 360°“.

„Kūrybos kampas 360°“ – tai socialinė iniciatyva, kuria rengiamos edukacinės veiklos, organizuojami kūrybiniai renginiai ir užsiėmimai, kuriuose pagrindinis akcentas nukreiptas į darnų aplinkos vartojimą, švaresnės ir sveikesnės aplinkos išlaikymą ir kūrimą sau ir aplinkiniams.

Giedrius Bučas

„Darnus vartojimas – tai sąmoningas vartojimas. Ir tai nereiškia, kad visiškai negalime atsisakyti naujų daiktų, tačiau juos rinktis turėtume atsakingai, t. y. iš anksto įvertinus šių pirkinių būtinumą bei kokybę, ilgaamžiškumą. Darnus požiūris, ilgajame laikotarpyje, neatsiejamas ir nuo atsakingo atsisveikinimo su naudoti nebetinkamais daiktais, tai – šių daiktų pakartotinis panaudojimas arba rūšiavimas.“ – įsitikinęs „Kūrybos kampas 360°“ įkūrėjas, „Reach for Change“ pokyčių lyderis, socialinis verslininkas Giedrius Bučas.

Sąmoningas ir darnus vartojimas mūsų kasdienėje veikloje iš tiesų gali būti daug paprastesnis, nei galėtume įsivaizduoti iš pirmo žvilgsnio. Renginių organizatoriams, G. Bučas pateikia keletą paprastų ir labai praktinių patarimų, kuriais vadovaujantis organizuojamas renginys gali būti daug draugiškesnis mus supančiai aplinkai.

 

Renginio dalyviams skirtos vardo kortelės. Renginiams (seminarams, konferencijoms, mokymams) tradiciškai gaminamos specialios vardinės kortelės; dažniausiai, kortelių būna pagaminta netgi daugiau, nei būtina – taip stengiamasi išvengti nepatogumų tais atvejais, kuomet prie renginio prisijungia iš anksto neužsiregistravę svečiai. Tačiau renginiui pasibaigus, šios kortelės, deja, dažniausiai keliauja ne kur kitur, o tiesiai į šiukšlių dėžę, o tai – nedraugiška ne tik aplinkai, bet ir renginių organizatorių biudžetui. Draugiškas aplinkai sprendimas: spaudas, su pagrindiniais įmonės ar įstaigos rekvizitais ar kita aktualia informacija, kuris galėtų būti sėkmingai pritaikomas daugiau nei vienam renginiui organizuoti. Spaudą naudoti rekomenduojama ant antrinės žaliavos popieriaus: vieną kartą atspausdintus lapus belieka apversti ir vėl spausdinti ant nepanaudotos lapo pusės. Standartines kaklo juosteles rekomenduojama keisti į natūralias, medžiagines, spalvotas juosteles – jas svečiai galės panaudoti dar kartą, pvz. dovanai supakuoti.

 

Kelionės į renginio vietą būdas. Nors didieji šalies miestai vis dažniau susiduria su automobilių stovėjimo vietų stoka, nepaisant to, didžioji dalis svečių (tiek tame pačiame mieste, tiek iš kitų miestų) į renginius vis dar atvyksta savo asmeninėms transporto priemonėmis. Transporto priemonių išmetamosios dujos didina šiltnamio efektą, teršia orą, sukelia triukšmą ir spūstis mieste. Draugiškas aplinkai sprendimas: išankstinis, kvietimas ir paskata svečiams tolimesnius atstumus iš miestų ar miestelių iki renginio vietos keliauti grupėmis. Šis darnus sprendimas galėtų būti įgyvendinamas sukūrus specialią platformą, kuri tik užsiregistravus į renginį leistų svečius greitai ir paprastai keistis kontaktais ir iš anksto susirasti naujus draugus kelionei. Žinoma, ne mažiau verta paskatinti į renginius keliauti naudojantis ir viešojo transporto priemonėmis – autobusais ar traukiniais.

 

Renginiui skirtos dekoracijos. Renginių erdvėms papuošti ar renginio kulminacijai pažymėti, dažnai įprasta naudoti aplinkai nedraugiškas dekoracijas: balionus, helio balionus, dangaus žibintus ar fejerverkus. Neatsakingas šventinių dekoracijų panaudojimas ne tik prisideda prie aplinkos taršos, bet ir gali pakenkti gamtai, gyvūnams, turėti neigiamos įtakos žmonių sveikatai ar apgadinti jų turtą. Draugiškas aplinkai sprendimas: renginiui skirtą erdvę paversti profesionalių menininkų ar vaikų meno darbų paroda. Šalia parodos gali būti suorganizuotas ir eksponuojamų meno darbų aukcionas arba pardavimas, o surinktos lėšos – skiriamos miesto ekologinėms problemoms spręsti.

 

Indų maistui ir gėrimams panaudojimas. Renginiuose maistui ir gėrimams patiekti dažnai, deja, tebenaudojami vienkartiniai – plastikiniai ar popieriniai – indai. Vienkartiniai plastikiniai indai užteršia upes ir ežerus, plastikas turi neigiamos įtakos žmogaus sveikatai ir gyvenimo kokybei. Nors iš pirmo žvilgsnio turėtų būti priešingai, deja, popieriniai indai aplinką teršia ne mažiau, nes perdirbimui nebetinka. Draugiškas aplinkai sprendimas: tikrai verta investuoti į daugkartinio naudojimo indus, kuriuos ne tik galėsite naudoti ne kartą, bet tai suteiks Jūsų renginiui solidumo, atskleis tvarų požiūrį į atsakingą vartojimą. Užkandžiams rekomenduotina rinktis vieno kąsnio užkandžius, kuriuos galima patiekti ant daugkartinio naudojimo padėklo, medžiaginių servetėlių.

 

Konteineriai šiukšlėms rūšiuoti. Renginiuose vis dar pasigendama specialiai įrengtų konteinerių šiukšlėms rūšiuoti, todėl netgi perdirbimui tinkamos atliekos patenka į buitinių atliekų konteinerius ir iškeliauja į sąvartynus. Draugiškas aplinkai sprendimas: renginio vietoje įrenkite konteinerius šiukšlėms rūšiuoti, pasirinkite gerai matomą ir prieinamą vietą, pakabinkite aiškius užrašus ir paaiškinimus. Šiukšlių rūšiavimą paverskite smagiu procesu – prie konteinerių įrenkite žaismingus ir motyvuojančius užrašus, labai paprastai atsakančius į klausimą, kodėl tiesiog būtina rūšiuoti šiukšles. Renginio metu nepamirškite užtikrinti, kad konteineriai būtų laiku ištuštinami, o jam pasibaigus – kad surinktos šiukšlės būtų teisingai perduotos perdirbti.

 

Popierinių servetėlių naudojimas. Rankoms skirtos popierinės servetėlės tualetuose dažnai naudojamos neatsakingai: neretai, panaudojama tik 50 proc. naudingos dalies, o nepanaudota dalis keliauja į bendrų atliekų konteinerius, o iš jų – tiesiai į sąvartynus. Šioms servetėlėms pagaminti naudojama celiuliozė, vėliau – servetėlės balinamos pasitelkus chemines priemones. Draugiškas aplinkai sprendimas: popierines servetėles rekomenduojama keisti į medžiaginius rankšluosčius, o įprastas, baltas rankoms skirtas servetėles keisti į perdirbtas, iš papildomai nebalinto popieriaus pagamintas servetėles.

 

Tai – tik keletas paprastų ir draugiškų aplinkai sprendimų, kuriuos, be didelių investicijų ir pastangų savo veiklai, tikriausiai, gali pritaikyti bene kiekvienas iš mūsų.  Darnus vystymasis priklauso tik nuo mūsų pačių tvaraus požiūrio į mus pačius, mus supančią aplinką ir ateitį – pradėkime keisti savo požiūrį dar šiandien!

 

Susiję straipsniai