2019 03 26

Kaune veikiančių startuolių ekosistema: ryškėjantys bruožai atspindi miesto stiprybes

Lyderystė pažangaus verslo ir inovacijų srityse, modernus ir įtraukiantis kultūrinis centras, pagaliau, vieta, kur gyvena laimingi žmonės – tai užsibrėžta Kauno miesto augimo ir tobulėjimo kryptis, kurioje ypatingas dėmesys tenka inovacijoms, kaip vienai pagrindinių miesto konkurencingumo augimo sąlygų. Inovacijų diegimas ir perkėlimas į verslą, visuomenę ir kasdienį gyvenimą – tai ta centrinė ašis, aplink kurią dėliojama šiuolaikiško miesto vizija.

 

Patrauklumo faktoriai

Kauną savo plėtrai ar įsikūrimui pasirenkantys verslai paprastai vardija keturias pagrindines miesto patrauklumo dedamąsias: reikiamų kompetencijų turintys žmonės, specialistus rengiančios aukštosios mokyklos, tinkama infrastruktūra ir patogi geografinė padėtis tiek susisiekimui šalies viduje, tiek tarptautiniu mastu. Tuo tarpu startuolių kūrėjams ir inovatyvių idėjų plėtotojams itin svarbu talentų pasiekiamumas, startuolių kūrimo ir vystymo sąlygos bei kaštai, kapitalo prieinamumas ir vietos startuolių sistemos kokybė.

Kauno aukštosios mokyklos, profesinio mokymo centrai – tai tas pagrindinis šaltinis, iš kurio į rinką ateina talentingi profesionalai, atsinešantys daugiausiai inovatyvių idėjų bei auginantys investicijas pritraukiančius miesto sektorius – medicinos technologijų, informacinių ir komunikacinių technologijų, automobilių pramonės komponentų, aviacijos.

Bet ne tik: universitetai aktyviai dirba ir inicijuoja tiek verslumo skatinimo programas, tiek bendradarbiauja su technologinėmis inovacijomis paremtus produktus kuriančia startuolių bendruomene.

Štai Kauno technologijos universitetas (KTU) startuolių kūrimuisi ir augimui nuo 2012 m. turi įsteigęs KTU Startup Space: čia telkiama startuolių bendruomenė, jai teikiamos inkubavimo paslaugos, galimybės pasinaudoti būtina infrastruktūra, universiteto žinių baze, konsultacijos ir finansavimo galimybės.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Verslumo praktikų centras siūlo praktinę programą, padedančią ugdyti verslumo įgūdžius ir kompetencijas, todėl studentai gali kurti savo verslus ar pradėti sėkmingas darbines karjeras.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Plėtros tarnyba, atliekanti inovacijų ir technologijų perdavimo funkcijas, vienija gyvybės mokslų startuolių bendruomenę vykdant priešinkubavimo veiklas, organizuojant renginius skirtus ugdyti verslumo ir inovacijų įgūdžius, suteikiant prieigą prie reikiamos infrastruktūros bei teikiant ekspertines konsultacijas inovacijų, intelektinės nuosavybės ir finansavimo pritraukimo klausimais.

Galinga inovacijų skatinimo sistema sukurta Santakos slėnyje, kur išvien dirba universitetai, mokslo parkai, institutai ir verslo atstovai, inovacijų kūrėjai darbuojasi ir pirmajame Lietuvoje bei didžiausiame Baltijos šalyse inkubatoriuje – Kauno mokslo ir technologijų parke.

Prie startuoliams palankios infrastruktūros formavimosi po kelerių metų prisijungs Aleksoto inovacijų parkas: Kauno miestas yra numatęs investuoti 5 milijonus eurų į buvusios aviacijos gamyklos teritoriją, kur 35 ha plote veiklą pradės inovacijų parkas, pritrauksiantis kompanijas, orientuotas į inovacijų vystymą, aukštąsias technologijas ir taikomuosius tyrinėjimus.

 

Startuoliai Kaune šiandien

Kaip rodo „Startup Lithuania“ ir Dealroom.co startuolių duomenų bazės statistiniai duomenys, Kaune veikia apie septintadalis visų Lietuvos startuolių – tai antrasis pagal dydį startuolių hub‘as Lietuvoje po Vilniaus. Kauno startuolių ekosistema yra mažiau brandi, nei, pavyzdžiui, Vilniaus: startuolių kūrimasis mieste vyko vėliau nei sostinėje, todėl ir brandžios įmonės stadiją pasiekusių startuolių skaičius čia mažesnis nei besikuriančių naujokų.

Daugiau kaip 90 proc. Kauno startuolių yra ankstyvosios arba ankstyvojo augimo stadijos. Apie 60 proc. jų veikia populiariausiuose penkiuose subsektoriuose: verslo programinės įrangos, sveikatos apsaugos, švietimo, žaidimų, rinkodaros. Visi jie tiesiogiai koreliuoja su Kauno miesto stiprybėmis – čia esančių aukštųjų mokyklų (KTU, LSMU) profiliu, puikiai išvystyta informacinių ir komunikacinių technologijų infrastruktūra bei regione esančiais aukštų technologinių gebėjimų darbuotojais.

„Kaunas siekia, kad Kauno startuolių ekosistema augtų ten, kur yra pakloti stipriausi pagrindai – technologijos, sveikatos, IRT sektoriai, išnaudojant Kauno kompetencijos centrų žmogiškąjį, intelektinį ir infrastruktūrinį potencialą“, – sako „Kaunas IN“ Verslo skyriaus vyriausioji projektų vadovė Neringa Valantinė.

Startuolių ekosistemos potencialą įrodo Kaune išaugusių kompanijų sėkmės istorijos – „Kauno mokslo technologijų“ parke veiklą pradėjusios didelės apimties web ir mobile sprendimus kelionių, logistikos, aviacijos ir prekybos sektoriuose įgyvendinanti UAB „NFQ Technologies“, tarp „Financial Times“ skelbiamų 1 000 Europos greičiausiai augančių kompanijų esantis UAB „Telesoftas“ ar verslo klasės debesijos kompiuterijos paslaugų ir programinės įrangos tiekėja UAB „Virtustream LT“, KTU „Startup Space“ pirmuosius žingsnius pradėjęs startuolis „Helis“, kuriantis specifinę programinę įrangą su kompiuteriniais žaidimais ir elektroniniu sportu susijusiems verslams.

Neringa Valantinė, VšĮ „Kaunas IN“ verslo skyriaus vyr. projektų vadovė.

„Tarp įdomiausių projektų ir sėkmės istorijų: MB „Fidens“ ir KTU mokslininko dr. Manto Venclausko sukurtas produktas: rankų tremorui ir sąstingiui mažinti skirtas kamuoliukas „ViLim Ball“; ankstyvosios balso diagnostikos programėlė – mobilioji aplikacija „Voice Screen“, sukurta LSMU bendradarbiaujant su verslu; 2018 m. Kauno startuolių programos nugalėtojai „BrachyDOSE“ – medicininis prietaisas, padedantis gydytojams onkologams tiksliai skirti pacientams reikalingą gydymą; „Business Woman Awards“ apdovanojimą už kūrybiškiausią verslą pelniusi MB „Cemento juvelyrika“ autorė Gerda Liudvinavičiūtė, sukūrusi juvelyrinę kolekciją „CELSIUS 273“, dedikuotą Kauno tarpukario modernistinei architektūrai“. –  įžvalgomis dalinosi Neringa Valantinė.

 

Plečiasi startuoliams siūlomų paslaugų spektras

Augant ekosistemai, didėja ir jai siūlomų paslaugų spektras. Kaip parodė 2018 metais VšĮ „Kaunas IN“ atlikta apžvalga, Kaune startuoliams siūlomos inkubavimo, konsultavimo paslaugos, organizuojami šiai verslo bendruomenei skirti renginiai, tačiau iki šiol trūko startuolių verslą akceleruojančių paslaugų, kontaktų mezgimo veiklų, renginių, sujungiančių įvairius Kauno startuolių ekosistemos žaidėjus.

2015-2018 m. Kauno startuoliai programos dalyvių pasiskirstymas pagal sritis

Atsižvelgus į šiuos duomenis, buvo nuspręsta pakeisti Kauno savivaldybės inicijuojamą startuolių rėmimo programą „Kauno startuoliai“: trejus metus veikusi kaip startuolių idėjų rėmimo konkursas, 2018-taisiais „Kauno startuoliai“ tapo verslumą skatinančia programa, suteikiančia būtinų įgūdžių ir žinių savo verslą kuriantiems startuoliams, akceleruojanti didžiausią potencialą turinčius startuolius, konsoliduojanti atskiras startuolių ekosistemos dalis į darnią visumą, parengianti startuolius finansavimo pritraukimo etapui ir auginanti Kauno patrauklumą naujiems startuoliams steigtis, pritraukiant juos tiek iš kitų Lietuvos regionų, tiek iš užsienio.

Iš viso per 2015-2018 metus Kauno miesto savivaldybė startuolių programai skyrė per 343 tūkstančius Eur – tiek finansinės paramos startuolių prototipų vystymui, tiek pagalbos idėjos vystymui paslaugoms. Savivaldybės paramą gavo 30 startuolių idėjų. Daugiausiai jų – iš sveikatos priežiūros, mokymų ir B2B sričių.

2018 m. „Kauno startuolių“ programoje buvo teikiamos konsultacijos, vyko įvairūs mokymai ir intensyvios akceleravimos sesijos – iš viso per 3 mėnesius buvo akceleruoti 11 startuolių, skirta daugiau kaip 100 mokymų valandų, per 350 valandų konsultacijoms, suorganizuota daugiau kaip 20 atvirų nemokamų renginių, kuriuose apsilankė per 1 000 verslą pradedančių, auginančių ar apie jį dar tik galvojančių žmonių.

Šiandien veiklą sėkmingai tęsia visi 11 „Kauno startuoliai“ akceleratoriaus programos dalyvių, o pora komandų pritraukė ir finansavimą. „Houseys“, programoje dalyvavusi kaip „Superhost“, teikianti profesionalias trumpalaikės nuomos administravimo paslaugas (https://houseys.com) bei „Dear Deer“ (https://www.deardeer.lt), 3D spausdinimo technologija gaminantys išskirtinius akinių rėmelius, pritraukė po 30 tūkst. Eur investicijų.

 

VšĮ „Kaunas IN“ verslo skyriaus informacija.

Susiję straipsniai