2018 12 27

Kauno įmonės tikslas: tapti kompetencijų centru Rytų-Centrinėje Europoje

Nuotrauka: KITRON archyvas

Elektronikos gamybos gigantus, tarptautinę įmonę KITRON, jau galima vadinti Kauno verslo bendruomenės senbuviais: įsikūrę dar 2001 metais ir pradėję nuo kuklaus keliasdešimties žmonių kolektyvo bei gan elementarios gamybos, šiandien jie kuria aukštųjų technologijų produktus, yra didžiausi savo apyvarta, pelningumu ir žmonių skaičiumi visoje KITRON grupėje, kurios padaliniai veikia septyniose pasaulio šalyse.

„Mūsų vizija – kad KITRON Lietuva taptų inžinerinių kompetencijų centru Rytų-Centrinėje Europoje,“ – tvirtina jau vienuoliktus metus už kompanijos vairo stovintis generalinis direktorius Mindaugas Šeštokas.

 

Modernioms vizijoms palankus miestas

2000-tųjų pradžioje KITRON grupė jau buvo viena lyderių elektronikos srityje Skandinavijoje, besižvalganti šalies savo plėtrai. Pasak M. Šeštoko, nenuostabu, kad skandinavai tam pasirinko Lietuvą ir konkrečiai Kauną: „Sakyčiau, Kaunas ir tuomet, ir šiandien yra viena geriausių ar net geriausia vieta vystyti inžinerinę elektronikos gamybos kompaniją Baltijos šalyse. Juk tai miestas, turintis elektronikos gamybos istoriją, patogiai pasiekiamas tiek autostradomis, tiek iš dviejų šalies oro uostų. Ne mažiau svarbios mieste veikiančios aukštosios mokyklos – Kauno technologijos universitetas (KTU), Kauno technikos kolegija (KTK), paruošiantys daug gabių specialistų, veržlių žmonių. Visa tai be galo svarbu investuotojams, turintiems modernias vizijas, reikalaujančias augimo ir kompetencijų“.

 

Iš mažų – į didelius

Kad pasirinkdami vietą plėtrai skandinavai neprašovė, liudijo spartus ir stabilus kaunietiškojo KITRON augimas: pradėjusi gan elementarią gamybą ir subūrusi pirmąjį, apie 30 žmonių kolektyvą, jau 2008 metais įmonė turėjo apie 250 darbuotojų, o šiandien KITRON komandą Lietuvoje iš viso sudaro apie 900 darbuotojų.

„Neabejotinai džiaugiamės tokiu augimu ir galime didžiuotis pasakodami KITRON sėkmės istoriją Kaune – kaip iš tokių mažų tarptautinėje kompanijoje išaugome į labai didelius. Šiandien visos KITRON grupės mastu Lietuvos padalinys yra didžiausia savo apyvarta (šiemet ji taps rekordine ir perkops 100 milijonų eurų), pelningumu ir yra didžiausia įmonė žmonių skaičiumi,“ – vardija pasiekimus įmonės vadovas.

Iš viso KITRON grupė veikia septyniose šalyse: Norvegijoje, Švedijoje, Lietuvoje, Kinijoje, Lenkijoje, Vokietijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur neseniai įsigijo naują gamyklą.

 

Sėkmės pamatas – žmonės

Paklaustas, kas lėmė tokią kaunietiškojo KITRON sėkmę, M. Šeštokas nedvejodamas atsako: žinoma, žmonės.

„Daugelis užsieniečių stebisi ir lieka sužavėti pirmiausia mūsų žmonėmis: lietuviai pasižymi aukštomis kompetencijomis, yra aktyvūs, imasi iniciatyvos“.

Pasak jo, ne mažiau svarbia, augimą spartinusia aplinkybe tapo pokyčiai pasaulyje, vykę per pastaruosius 15 metų – praktiškai visose pramonės srityse stipriai augantis elektronikos poreikis.

„Pavyzdžiui, jei palygintume keliolikos metų senumo automobilius su šiandieniniais, elektronikos prietaisų kiekis juose gali skirtis ne vienetais, o kartais. Elektronika sparčiai ir gausiai žengia į mūsų kasdienybę. Taip, konkurencija šioje srityje – didžiulė, labiausiai konkuruojama kaštais, produktyvumu ir, be abejonės, žmonių kompetencijomis. Nuolat kartoju darbuotojams: mūsų konkurentai – ne Lietuvoje, bet visame pasaulyje. Konkuruojame su visomis Rytų ir Centrinės Europos šalimis, o nukonkuruoti ir būti geresniais už kitus galime tik produktyvumu, kompetencijomis ir inžinerinėmis paslaugomis arba klientų servisu“.

Tarp kitų įmonės sėkmę lėmusių faktorių M. Šeštokas mini glaudų bendradarbiavimą su KTU ir KTK: per kelerius metus į bendradarbiavimą, studentų mokymosi laboratorijas, erdves įmonė iš viso investavo per 250 tūkst. eurų. Tad studentai gali geriau susipažinti su iššūkiais, kuriuos tenka spręsti realiomis sąlygomis, išmoksta teorines žinias pritaikyti praktiškai.

„Džiaugiamės bendradarbiavimu tobulinant mokymo programas, priimant studentus padirbėti ar pasimokyti pas mus stažuotojais. Smagu, kad ir pats Kauno miestas puikiai vystosi, yra aktyvus ir modernus, turi strategiją ir į ją investuoja,“ – teigia KITRON įmonės vadovas.

 

Ne tik gamina, bet ir kuria

Šiandien KITRON teikia aukštos pridėtinės vertės elektronikos gamybos ir inžinerijos paslaugas. O tai reiškia, kad Kauno įmonė ne tik gamina, bet ir kuria sudėtingą, profesionalią elektroniką pažangiausioms pasaulio kompanijos iš medicinos, industrinės, gynybos, energetikos ir kitų sričių.

„Mūsų rinka – visas pasaulis, eksportuojame beveik šimtą procentų visos produkcijos į daugiau nei 40 šalių. Tarp KITRON klientų – tokios kompanijos kaip „General Electric Health Care“, „Husquarna“, „Bombardier“, „Volvo Construction“, „Rheinmetall“, „Airbus“, ABB. Praktiškai visos jos – lyderės savo industrijose, todėl dirbti su jomis ne tik įdomu, bet ir skatina nuolat tobulėti, būti tikrais aukštųjų technologijų ekspertais, galinčiais ne tik įgyvendinti klientų viziją, bet ir patarti, kaip tai padaryti geriau,“ – sako įmonės vadovas.

 

Galinga inžinierių komanda

Pasak M. Šeštoko, sudėtingus elektronikos gaminius kuriančioje kompanijoje kompetencijų esmė – patikimumas. „Šitoje industrijoje atidumas kokybei yra be galo svarbu: tarkime, medicinoje, kuriai elektroninę įrangą mes gaminame, klaidos gali labai brangiai kainuoti, kartais – net gyvybes. Todėl skiriame didžiulį dėmesį procesams, sistematizavimui ir žmonių imlumui, norui tobulėti, augti kaip technologijų ekspertams ir auginti aplinkinius.“

Nuo 2015-tųjų KITRON kolektyvas išaugo dvigubai, iki maždaug 900 darbuotojų, vis dėlto itin svarbi grandis, kurioje tenka įdėti daug darbo pritraukiant talentus – inžinieriai. Šiuo metu Kauno padalinyje darbuojasi galinga per 80 inžinierių komanda.

„Augame ne tik mes, auga ir mums reikalingų kompetencijų poreikis. Pradėję nuo elementarios gamybos, dabar jau kuriame ir vystome gaminius: vien šiemet pagaminome apie 500 naujausių įvairių prototipų – skirtingų gaminių“, – pasakoja M. Šeštokas, tvirtindamas, kad konkuruoti pasaulio ar Europos lygiu įmanoma tik tuomet, kai įmonė teikia aukštos pridėtinės vertės paslaugas, o norint jas teikti, reikia nuolat kopti aukštyn vertės kūrimo grandinės laipteliais.

Didžioji dalis komandoje dirbančių inžinierių – išsiauginti įmonės viduje. Lyginant inžinierių darbą prieš kelis dešimtmečius ir šiandien, pasak M. Šeštoko, pastebimi didžiuliai pokyčiai: „Šiandieninis inžinierius – tai modernus žmogus, gebantis bendrauti tiesiogiai su klientu, vykstantis į jų kompanijas, gamyklas, mokantis valdyti projektus, proaktyvus, t. y., atliekantis ne tik tai, ką klientas užsakė, bet apmąstantis jų esamus ir būsimus gaminius, siūlantis idėjų. Kita svarbi inžinierių kompetencijų dalis – profesionalus gamybos supratimas, o ji pas mus itin sudėtinga ir moderni“.

 

Tobulėjimo erdvė naujiems talentams

Dideliame įmonės kolektyve dominuoja Kauno miesto ir regiono darbuotojai, tačiau pavyksta jų pritraukti ir iš kitų regionų, sostinės ar užsienio. Įmonė nuolat siūlo galimybes talentams, kurie yra pasiryžę išbandyti save įvairiose pozicijose – nuo darbo administracijoje iki operatoriaus ar inžinieriaus darbo su modernia technika kuriant aukštųjų technologijų elektronikos produktus.

„Dėl savo darbuotojų konkuruojame ne tik su Kauno, Lietuvos įmonėmis, bet ir su visu pasauliu. Ir tai gerai – juk konkurencija yra į priekį stumiantis variklis. Neabejoju, kad kuo daugiau bus panašių įmonių Kaune, tuo aršesnė bus konkurencija trumpuoju laikotarpiu, bet ilgainiui visi išsiauginsime daugiau žmonių, turinčių aukštas kompetencijas, – neabejoja M. Šeštokas. – Kita vertus, man atrodo, kad vyksta natūralūs procesai – kažkas išvyksta, kažkas atvyksta. Mano nuomone, Lietuva, kaip valstybė, tobulėja fantastišku greičiu. Jei lygintume progresą su tuo, kas buvo prieš kelis dešimtmečius, kyla klausimas, ar moderniaisiais laikais Lietuva apskritai yra gyvenusi geriau, nei gyvena dabar. Gal dabar ir yra tas geriausias periodas?

Paklaustas apie ateities planus, KITRON vadovas nedvejodamas sako, kad įmonės prioritetu ir augimo garantu išlieka investicijos į automatizavimą ir kompetencijų plėtrą: „Turime viziją – kad KITRON Lietuva mūsų grupėje taptų inžinerinių kompetencijų centru Rytų-Centrinėje Europoje, apimdama kuo platesnę inžinerinių paslaugų grandinę, ir manome, kad Kauno regionas patenkins tokio augimo poreikius“.

 

VšĮ „Kaunas IN“ verslo skyriaus informacija.

 

Susiję straipsniai