2018 01 31

Startuolių inkubatorius Kaune skatina kurti ir dalintis

E. Gendrėnaitės nuotrauka.

Jau šeštus metus Kaune veikiantis startuolių inkubatorius „KTU Sartup Space“ turi kuo pasigirti: su jų pagalba sparnus išskleidę ir sėkmingai idėjas išplėtoję kūrėjai generuoja šimtatūkstantinius pelnus ir kuria šimtus darbo vietų. Tačiau inkubatoriaus vadovo Donato Smailio teigimu, ne mažiau svarbu yra atviros, pozityvios ir vieningos startuolių bendruomenės sukūrimas, kurioje dalijimasis – patirtimi, žiniomis, paskatinimu – yra didžiulė vertybė.

Prieš beveik dešimt metų, Lietuvoje įsisiūbuojant startuolių kultūrai, kilo idėja sukurti startuoliško verslumo centrą universiteto aplinkoje. Taip 2012 metais gimė Kauno technologijos universiteto įsteigtas „KTU Startup Space“ – startuolių inkubatorius, kuriam universitetas suteikė patalpas, infrastruktūrą, pagalbą ir galimybę naudotis universiteto žinių baze.

Inkubatorius, į kurį kreipiasi startuoliškų idėjų turintys entuziastai, siūlo platų paslaugų spektrą: nuo konsultacijų ir patalpų, iki pagalbos ieškant investicijų.

„Tačiau svarbiausia startuolių inkubatoriaus misija ir didžiausia sukuriama vertė – startuoliškosios bendruomenės subūrimas ir puoselėjimas, –  įsitikinęs „KTU Startup Space“ vadovas Donatas Smailys.

Jono Klemano nuotrauka.

Jono Klemano nuotrauka.

„Šiuo metu „KTU Startup Space“ dirba keturi nuolatiniai darbuotojai: be manęs, atsakingo už visą tinklą ir procesų sklandumą, verslo vystymą ir inkubatoriaus partnerystes bei augimą, startuoliais rūpinasi dar trys darbuotojai, sujungiantys, organizuojantys, koordinuojantys ir komunikuojantys, – apie inkubatoriaus veiklą pasakoja jo vadovas. – Šiuo metu dirbame su keliolika startuolių, ir šis skaičius nuolat kinta. Man ypač maloniu, kad savo bendruomenėje turime dedikuotų žmonių, skiriančių šiam darbui daug laiko.

Tai ir yra mūsų stiprybė – tvirtos bendruomenės sukūrimas, prie kurios prisijungusios naujos startuolių komandos gauna milžinišką kiekį naudingos informacijos ir būtinos pagalbos iš tų, kurie jau ne vienerius metus dirba šioje srityje. Kurdami startuolių kultūrą, skleidžiame gerą požiūrį, kad patirtimi reikia dalintis – o konkuruoti vieni su kitais galime kokybės lygmeniu, idėjomis. Konkurencija melu, pagieža, pagalių kaišiojimu į ratus – tai trumpalaikė ir niekur nevedanti taktika. Norime ilgalaikių dalykų, kurie prasideda nuo pasitikėjimo ir dalykiško bendravimo“.

 

Kaunas – žaidimų kūrėjų miestas

Paprašytas įvardinti kelis sėkmingiausius ar ryškiausius inkubatoriuje išaugusius startuolių projektus, Donatas šypsosi: ne taip lengva išskirti vieną ar kelis – nes visi jie vienaip ar kitaip yra ypatingi ir įdomūs.

„Visada norisi paminėti žaidimų kūrėjus: tarp mūsų alumnių esama tokių, kurie šiuo metu Lietuvoje yra vieni didžiausių ir daugiausiai uždirbančių. Kita vertus, tai nenuostabu: Kaunas pelnytai gali būti vadinamas Lietuvos žaidimų kūrėjų sostine. „SneakyBox“, „Tiny Lab Productions“, „TutoTOONS“ – tai tik keletas Kaune įsikūrusių, bet visame pasaulyje garsių žaidimų kūrėjų vardų. Jau nekalbant apie šiuo metu kylančius kūrėjus, pavyzdžiui, pas mus dirbanti „Droidinex“ komanda. Ne atsitiktinai Kaune yra įsikūrusi ir dalis Žaidimų kūrėjų asociacijos, čia vyko „Game Jam“ – renginys, kai visame pasaulyje tuo pat metu kuriami žaidimai,“ – pasakoja D. Smailys.

Nors inkubatoriuje dominuoja į IT orientuoti projektai – dažniausiai aplikacijų, žaidimų programavimas – tačiau KTU bendruomenėje pastebimai kyla sveikatos, hardware kūrimo startuolių sritys, auga susidomėjimas maisto technologijomis.

 

Sukuriama pamatuojama ekonominė nauda

2016 metų duomenimis, visų „KTU Startup Space“ alumnių – per 50 įmonių – metinė apyvarta siekė apie 3 milijonus eurų, o grynasis pelnas – apie 800 tūkstančių eurų, iš viso buvo sukurta per 250 darbo vietų. Ir nors ne visos 50 įmonių turi stabilias pajamas, tačiau sėkmę ir pasiekimus startuoliai matuoja ne tik uždarbiu: tai yra neįkainuojama patirtis, kuri galimai kurs ar jau kuria pridėtinę vertę kitose veiklose.

Žvelgiant iš finansinės perspektyvos, geriausiai sekėsi IT srities įmonėms, iš kurių dauguma – programuojančios vienus ar kitus sprendimus. Pasak D. Smailio, tai parodo, kad Kaune yra stiprus programuotojų branduolys.

Eglės Gendrėnaitės nuotrauka.

Eglės Gendrėnaitės nuotrauka.

„Mano asmenine nuomone, KTU Informatikos fakultetas yra viena stipriausių mokymo įstaigų, išauginančių vertingus ir gerai apmokamus darbuotojus skaitmeninei rinkai. Ne atsitiktinai mūsų startuolių bendruomenė taip glaudžiai bendradarbiauja su šiuo ir kitais fakultetais.

Stengiamės, kad pas mus ateinančios komandos išnaudotų KTU mokslo krypčių stiprybes. Kauno programuotojų potencialą sėkmingai augina ir privačios programuotojų mokyklos, tokios kaip NFQ akademija, „Code Academy“, „Devbridge group Sourcery Academy“, „Turing Society“ ir kt. Nepaisant to, vis dar jaučiamas programuotojų trūkumas ne tik Kaune, bet ir visoje Lietuvoje – o tai puiki galimybė būsimiems programuotojams: mokytis, dirbti ir tikrai daug uždirbti“.

 

Ne mažiau svarbu ir tai, kad į startuolių bendruomenes investuoja ir taip jas sutvirtina Kauno miestas.

„Smulkaus ir vidutinio verslo programa virto į Kauno startuolių programą, tad mūsų bendruomenė sulaukė ženklios paramos. Pastaruosius dvejus metus Kauno miestas startuoliams skyrė po 100 tūkstančių eurų paramos. Džiaugiuosi galėjęs prie to prisidėti. Manau, kad esamas ir vis augantis Kauno miesto dėmesys startuoliams, galimybės ir noras juos palaikyti, išskiria mūsų miestą visos Lietuvos kontekste ir galėtų tapti puikiu pavyzdžiu kitiems miestams,“ – tvirtina D. Smailys.

Susiję straipsniai