2019 05 16

Svajonę turintiems bendruomenės nariams – profesionalūs verslumo receptai

Nuotrauka: A. Aleksandravičius.

„Jau ne vienerius metus dirbu visoje Lietuvoje, todėl galiu palyginti ir užtikrintai pasakyti, kad kauniečiai yra savarankiški, stiprūs ir gebantys veikti individualiai. O mano užduotis – žmonėms, turintiems svajonių, suteikti įrankius ir padėti nusibrėžti kelio į sėkmingą savarankišką veiklą gaires,“ – sako vadovavimo ir verslumo konsultantė Danguolė Skibiniauskienė. Jau netrukus ji, kartu su dar šešiais lektoriais, pakvies atrinktus Žaliakalnio seniūnijos gyventojus į verslumo mokymus, kuriuose bus siekiama suteikti žinių ir praktinių įgūdžių 40 metų ir vyresniems ekonomiškai neaktyviems asmenims ar bedarbiams.

 

Kaip paaiškėjo rengiant Kauno miesto Žaliakalnio vietos plėtros strategiją, iš maždaug 24,5 tūkstančių Žaliakalnio seniūnijos gyventojų, daugiau kaip pusė yra vyresni kaip 40 metų ir apie 18-20 proc. žaliakalniečių – darbingi neaktyvūs gyventojai, t. y. kas penktas Žaliakalnio gyventojas nedirba.

Gilinantis į situaciją aiškėjo, kad priežasčių esama daug ir jos kompleksinės, tačiau bendros tendencijos atspindi visos šalies gyventojų požiūrį: kaip rodo pasaulinio verslumo tyrimo AGER 2018 (Amway Global Entrepreneurship report) duomenys, lietuviai nori pradėti nuosavą verslą (tokį norą išreiškė 76 % respondentų), tačiau tik 33 % savo gebėjimus vertina kaip tinkamus verslui pradėti. Ne išimtis ir Žaliakalnio gyventojai: sociologai nurodo, kad pagrindinės priežastys, kodėl darbingo amžiaus gyventojai nėra aktyvūs, yra struktūrinis nedarbas ir specifinių žinių ar gebėjimų trūkumas.

Tai patvirtino ir atliktas vietos gyventojų tyrimas, parodęs, kad nesiryžimą ar nenorą kurti verslo, ieškotis dominančio darbo lemia tiek psichosocialinės priežastys (į darbo rinką sunkiau sugrįžti ilgus metus vaikus auginusioms mamoms, ilgalaikiams bedarbiams), žema žmogaus savivertė ar net įtempti santykiai su kaimynais, tiek socio-ekonominės priežastys (nuo pajamų iš „šešėlinės veiklos“, iki specifinių verslumo žinių ir gebėjimų stygiaus).

Su Žaliakalnio gyventojais dirbanti „Kaunas 2022“ bendruomenių programos „Visi kaip vienas“ fasilitatorė Aistė Ptašinskaitė taip pat pastebi, kad statistiškai Žaliakalnyje gyvena daugiau pagyvenusių asmenų nei bendrai Kaune: „Čia daug išsilavinusių, iniciatyvių, kūrybingų žmonių, kurių idėjos tiesiog sklando ore. Deja, dažnai nepasiekia žemės. Be to, šalia tradicinių grupių, į kurias dažniausiai orientuojamasi skatinant verslumą (pvz., mamos, priešpensijinio amžiaus senjorai), Žaliakalnyje galima išskirsti specifinę auditoriją – menininkus, kurie anksčiau kūrę bei iš to išgyvenę, dabar nebeprisitaiko prie rinkos pokyčių (pvz., dirba padienius darbus, kad išgyventų, nors turėdami daugiau verslumo žinių galėtų panaudoti savo talentus bei įgūdžius)“.

 

41 diena, 10 programų, 7 lektoriai

Atsižvelgus į atliktas analizes ir surinktus duomenis, mokymų, tyrimų ir konsultacijų bendrovė „POKYČIŲ VALDYMAS“, VšĮ „Kaunas IN“ ir Marvelės bendruomenės centras ėmėsi kurti projektą „Žaliakalnio verslumo mokymai“. Jį įgyvendinant iš viso bus atrinkti 45 dalyviai, su kuriais šią vasarą net dešimtyje programų žiniomis dalinsis ir dirbs inovacijų ir verslumo, marketingo, vadovavimo, finansų ir apskaitos, pardavimų profesionalūs konsultantai – iš viso mokymų dalyvių laukia net 41 diena aktualių, pagal grupės poreikius adaptuotų mokymo programų.

Iniciatyvos dalyviai iš pradžių išklausys įvadinius verslumo mokymus, o po jų galės rinktis mokymus pagal savo norus ir kompetencijas, juolab kad pasirinkti tikrai bus iš ko: nuo verslo plano rengimo, mokesčių ir buhalterinės apskaitos, personalo valdymo, vadovavimo, marketingo, iki pardavimų ar streso ir konfliktų valdymo.

Pasak D. Skibiniauskienės, pirmoji lektoriui tenkanti užduotis – sudominti ir paskatinti klausytojus tapti aktyviais mokymų dalyviais: „Patirties dirbti su tokiais žmonėmis turiu nemenkos – jau daugiau kaip penkerius metus dirbu su įvairiomis vietos veiklos grupėmis (VVG), kurios stengiasi diegti verslumo idėjas veikliems žmonėms. Kadangi užsiėmimų bus ne vienas, pirmajame bandau uždegti ir įkvėpti papasakodama apie tai, ką žmogus gali laimėti, kaip laimėti, kaip atrodo pats projektas, kaip jį reikėtų vykdyti. O tuomet jau einame konkrečiai prie tų dalykų, kuriuos būtina nuveikti.

Kita vertus, dažniausiai į tokius mokymus ateina žmonės, turintys svajonių – juk tai, kad jie atsiliepė į skelbimą, dalyvavo atrankoje ir atėjo į projekto paskaitas, rodo, kad jiems įdomu, kad motyvacija yra. Tad mano užduotis yra padėti programos dalyviams susidėlioti žingsnius taip, kad būtų pasiektas norimas rezultatas“.

Iš viso projektas bus suskirstytas į 5 grupes, pirmosios jų mokymai startuos jau birželio 10 d.

Išsamų programų aprašą ir dalyvių registracijos anketą rasite ČIA.

VšĮ „Kaunas IN“ verslo skyriaus informacija.

Susiję straipsniai