Kauno startuoliai
„Kaunas IN“
2021 07 30
Akceleratorius – kaip startuolių bendruomenę apjungianti grandis

Startuolio veikla dažnai atrodo tarsi kelionė į kosmosą vis dar tebekonstruojamu erdvėlaiviu, kur darbai vyksta tiek viduje, tiek ir išorėje,“ – sako jau kelerius metus Kauno mokslo ir technologijų parko (MTP) organizuojamos verslo pre-akceleravimo programos „Evolut 4.0“ koordinatorius Romanas Zontovičius. Pagreitį verslams ir jų idėjoms suteikianti programa ne tik dešimtimis skaičiuoja savo alumnus, bet ir jų sėkmės istorijas, kurdama tvarias jungtis tarp visos Kauno startuolių bendruomenės narių.

 

Įmonėms ir startuoliams, kuriantiems produktą ar paslaugą, skirta „Evolut 4.0“ programa padeda kuo sklandžiau įsilieti į rinką bei paskatinti pardavimus. Į šią Kauno MTP pre-akseleravimo programą jau trečius metus kviečiami aplikuoti medicinos, švietimo, teisės, finansinių technologijų ir išmaniam miestui pritaikomų sprendimų kūrėjai. Taip pat visi, norintys patobulinti savo projektą ar komercializuoti kartu su mokslininkų komandomis vystomas inovacijas. Tiesa, kaip ir kiekviename konkurse, iš visų norinčiųjų atrenkamos dalyvauti tik didžiausią potencialą ir entuziazmą turinčios komandos ar pavieniai verslų kūrėjai.

„Labai aiškiai suvokiame, kad dabar daryti „kažką su startuoliais“ yra madinga, o dažnai ir daug lengviau, nei vystyti savo startuolį. Suprasdami tai, mes visų pirma stengiamės, kad kiekviena komanda, kiekvienas kūrėjas gautų kuo daugiau asmeninio dėmesio konkrečiai užduočiai ar klausimui, kuris jam yra svarbiausias būtent šiuo metu. Kita vertus, tai dvipusio eismo gatvė: startuolio užduotis yra maksimaliai pasiimti žinių iš mūsų mentorių,“ – pasakoja R. Zontovičius.

Juolab kad rinktis iš įvairias akceleravimo veiklas siūlančių programų startuoliams atsivėrusios kaip niekad plačios galimybės: dėl pandemijos dauguma akceleravimo programų visame pasaulyje persikėlė į asmeninių kompiuterių langus ir tapo prieinamos dar platesnei kūrėjų auditorijai. Norite – jungiatės prie Silicio slėnio programos, norite – prie Kauno MTP. O išsitrynusios fizinės vietos ribos  padėjo ir kauniečiams į  savo programą pritraukti užsienio startuolių bendruomenių žvaigždes: nuotoliniu būdu galėjo dalyvauti investuotojai, konsultantai, mentoriai iš Estijos, JAV, Izraelio.

Viena didžiausių verčių, paskatinančių rinktis būtent kauniečių kuruojamą „Evolut 4.0“ – tai vietos startuolių bendruomenės apjungimas ir stiprinimas, ir svarbiausia, komandos paruošimas pritraukti pirmąsias investicijas. Visada siekiama kūrėjus supažindinti su Kauno MTP inovacijų bendruomene – tais, kurie savo kailiu patyrė naujų pradžių azartą, iššūkius, pavykusius ir nelabai pavykusius bandymus. Pagreitį sukurti padeda verslo mentoriai, antrepreneriai ir produkto vystymo ekspertų komandos. Susikoncentravę į esminius produkto vystymo etapus, pritaikę šiuolaikinėms rinkoms paveikius marketingo, pardavimų skatinimo modelius, programos pabaigoje dalyviai būna pasiruošę prisistatyti investuotojams. Būtent paruoštos pritraukti investicijas komandos yra vienas iš rezultatų, pagal ką reitinguojami akceleratoriai visame pasaulyje.

„Mes nebijome eksperimentuoti, o investicijos į mūsų startuolius bei investuotojų domėjimasis mūsų komandomis tik patvirtina, kad einame teisinga linkme. Būdami ne pelno siekianti organizacija, turime retą privilegiją daug labiau orientuotis į startuolio progresą, įkūrėjo asmeninį tobulėjimą, nebūtinai tikėdamiesi greitos grąžos iš savo investicijos,“ – sako R. Zontovičius, primindamas, kad Kauno MTP organizacijai neseniai sukako 23 metai, o didelė dalis su parku susijusių įmonių sėkmingai dirba Kauno ir visos Lietuvos labui – programos alumnai pritraukė apie 0,5 mln. EUR investicijų.

 

Sėkmingi „Evolut 4.0“ alumnai – apie vertes ir įgytą pranašumą

Individualų požiūrį į kiekvieną programos dalyvį organizatoriai pabrėžia ne atsitiktinai: neretai skiriasi ne tik sritys, kuriose dirba prie programos prisijungusių startuolių kūrėjai, bet ir jų pačių pasiekimai bei komandos lygis. Todėl kiekvieno dalyvio patirtys akceleratoriuje – tai vis kitos gautos naudos bei vertės, kurias geriausiai liudija patys programos alumnai.

 

„EmPlastrum“

2019 m. įsteigtas startuolis „EmPlastrum“ sukūrė unikalią žvynelinės gydymui skirtą inžinerinę naujovę – pleistrą primenančius lanksčius nešiojamus modulinius prietaisus su integruotais UVB spindulių LED šviestukais. Startuolio įkūrėjas Aurimas Mazuras sako, kad prie akceleratoriaus „Evolut 4.0“ nusprendė jungtis ieškodamas komandos papildymo: „Tuo metu buvau vienas su idėja, trūko žinių apie startuolių vystymą ir plėtrą pasauliniu mastu. Tad šioje programoje gavau ne tik žinių, bet ir susipažinau su dabartiniais komandos nariais, kurie atsakingi už produkto vystymą. Šiuo metu jau esame gavę daugiau kaip 150 tūkst. EUR finansavimą iš Europos struktūrinių fondų lėšų, sukūrėme keletą prototipo iteracijų, kurias ištestavo Santariškių dermatologai, greitu metu pradėsime ir klinikinius tyrimus. Apskritai vertindamas akceleratorių, itin teigiamai galiu paminėti lekcijas ir įvairias dirbtuves, kurios ne tik davė bendrą supratimą, bet ir išgrynino „EmPlastrum“ tikslus, todėl vėliau tapo lengviau planuotis darbus ir juos įgyvendinti“.

 

GetFix

Kitas startuolis – Šiauliuose sukurtas „GetFix“, ieškojo sprendimų, kaip geriau meistrams ir paslaugų užsakovams surasti vieni kitus ir padidinti grįžtančių platformos naudotojų srautą. Pernai startuolis dalyvavo nuotolinėje „Evolut 4.0“ programoje, kuri padėjo išgryninti verslo modelio pristatymą ir susipažinti su platesniu investuotojų ratu. Kaip sako vienas iš startuolio bendraautorių Benas Dobrikas, prisijungti prie programos paskatino suvokimas, kad į daugybę kylančių klausimų gali padėti atsakyti patyrę mentoriai bei specialistai: „Startuolio vystymo procesas yra kupinas testavimo ir bandymų, tad turint labai ribotus išteklius, norisi iki minimumo sumažinti klaidingų sprendimų. Apie „Evolut 4.0“ pre-akceleratorių buvo tekę girdėti jau anksčiau, imponavo ir anktesnių metų startuolių sąrašas bei siūlomi solidūs mentoriai. Įdomu tai, kad registruodamiesi į „Evolut 4.0“ programą, savo startuolį „GetFix“ laikėme labiau hobiu, laiką jam skirdavome tik po darbo. O šiandien pilnai dirbame tik prie „GetFix“ projekto vystymo. Taip pat esame pritraukę ir 100 000 EUR investiciją, kuri leidžia mums judėti gerokai sparčiau. Evolut programos metu gautas žinias panaudojame efektyviai projekto plėtrai. Mums ypač vertingos buvo marketingo ir verslo modelio išgryninimo žinios“.

 

CHRG Network

Tuo tarpu „CHRG Network“ komanda dalyvaudami „Evolut 4.0“ pre-akceleratoriuje laimėjo pagrindinį prizą – savaitę nuotolinėje Niujorke veikiančio „BAJ Accelerator“ programoje. Pasak komandos, niujorkiečių renginys itin nustebino solidžių, įspūdingas sumas siekiančių pritrauktų dalyvių įvairove – dalyvavo stiprios komandos, ieškančios ir daugiau nei 20 mln. JAV dolerių investicijų. Kaip sako „CHRG Network“ bendraįkūrėjas ir CEO Rokas Danusevičius: „Manau, kad akceleratorių vertė priklauso nuo kontaktų, kokias pažintis kiekviena programa suteikia. O didžiausia pagalba – tai pagalba po akceleravimo. Pavyzdžiui, „BAJ Accelerator“ paskiria atstovą / kontaktinį asmenį, kuris stebi startuolio progresą ir kuriam kas keletą mėnesių turime siųsti ataskaitas apie savo pasiekimus. Jis taip pat kontaktuoja su investicinių fondų atstovais, pateikia jiems informaciją apie mūsų veiklą, kaip sekasi tobulėti.  Gauti tokį atstovaujantį partnerį – milžiniška vertė, tai tarsi aukšto lygio pardavimų vadybininkas, kuris leidžia mums atsidurti investuotojų akiratyje. Laimėję „Evolut 4.0“ ir gavę galimybę dalyvauti „BAJ Accelerator“ programoje, kartu tarsi gavome kokybės ženklą, padedantį užmegzti tiesioginius ryšius su investuotojais“.

 

Šį rudenį startuos hibridinė „Evolut 4.0“ verslo pre-akseleravimo programą, į kurią, pagal situaciją, tikimasi įtraukti gyvus susitikimus, suteikiančius tvirtesnį ryšį su mentoriais. Ir visai nesvarbu, ar esate tik pradedantis kūrėjas, o gal jau produkto keitimo stadiją pasiekusi ar net mokių klientų turinti ir pirmąsias investicijas pritraukusi komanda: turėdami platų Kauno MTP mentorių tinklą, organizatoriai įsipareigoja kiekvienam dalyviui padėti kopti aukštyn į savo sėkmės dangoraižį.

Šaltinis: Kauno mokslo ir technologijų parko nuotr.

Džaugiamės,
kad užsukote į Kauną!

Pasirinkite Jus dominačią sritį: