Vos prieš dvejus metus talentingų profesionalų komanda ėmėsi įgyvendinti ambicingą sumanymą: sukurti skaitmeninę platformą, kuri sujungtų į patikimą tinklą namų priežiūros paslaugų tiekėjus ir tų paslaugų klientus. Taip gimė startuolis „Discontract“, būstinę įkūręs Kaune, veikiantis jau ne tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose, bet ir Varšuvoje, o savo tikslu užsibrėžęs plėtrą ne tik į Europą, bet ir į kitus žemynus.
Startuolio „Discontract“ vystymo darbai prasidėjo 2019 m. pradžioje, savo gebėjimus ir kompetencijas
sujungus dviem ambicingiems partneriams: Gediminas Jankus tapo įmonės vadovu, atsakingu už verslo vystymą ir rinkodarą, o kaunietis, KTU gimnazijos auklėtinis Laurynas Antanavičus, sertifikuotas projektų valdymo profesionalas, iki tol valdęs didelio masto IT projektus, – ėmėsi kuruoti startuolio finansus ir pagrindines verslo funkcijas. Prie jų netrukus prisijungė dar vienas kaunietis (beje, taip pat baigęs KTU gimnaziją) – Tautvilas Mečinskas, turintis daugiau nei dešimties metų patirtį vystant IT projektus Lietuvos ir užsienio kompanijose, ėmęsis rūpintis „Discontract“ technologijomis ir jų plėtojimu. Šiandien startuolio komandoje – stiprūs savo srities specialistai, dirbę tokiose įmonėse kaip „Vinted“ ar „Wix“. Visų jų tikslas – Kaune pradėtą ir per Lietuvą bei Lenkiją nuvilnijusį verslą išplėsti visoje Europoje, o vėliau ir kituose pasaulio žemynuose.
Įkurtuvėms pasirinktas Kaunas
Paklaustas, kodėl „Discontract“ buvo įkurta Kaune, G. Jankus sako, kad sparčiai augantis miestas yra itin patrauklus verslo vystymui ir gerų specialistų įdarbinimui.
„Be to, statistika rodo, kad Kauno mieste individualių namų yra daugiau nei kituose miestuose, pavyzdžiui, Vilniuje. O individualių namų savininkai yra vienas pagrindinių mūsų klientų, į kuriuos orientuojamės. Prieš įkurdami verslą organizavome susitikimus su paslaugų teikėjais Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje ir sulaukėme ypač didelio kauniečių paslaugų teikėjų susidomėjimo bei registracijų,“ – pasakoja startuolio vadovas.
Pasak jo, startuolio idėja gimė stebint didelį pagalbinių darbuotojų poreikį pasaulinėje rinkoje: vartotojai nuolat ieško valymo, pervežimo, santechnikos remonto ar panašių paslaugų, kurias reikia atlikti skubiai arba labai skubiai. Verslo vystymo pradžioje komanda nusiteikė, kad vienu didesnių iššūkių taps paslaugų teikėjų pritraukimas, tačiau įžvalgių klientų aptarnavimo ir marketingo specialistų dėka gana greitai buvo pasiektas reikiamas teikėjų skaičius, kuris ir toliau stabiliai auga.
„Iššūkius priimame kaip galimybes, o savo produktą tobuliname taip, kad teikėjams būtų dar lengviau gauti užsakymų, o klientams – dar paprasčiau ir greičiau rasti bei užsisakyti paslaugas teikiančius žmones ar įmones,“ – šypsosi G. Jankus.
Įdomu tai, kad į gyvenimą paleistas vos keli mėnesiai prieš pasaulinės pandemijos pradžią, „Discontract“ pasirodė esąs labai laiku ir vietoje: pasaulio ekonomikoms lėtėjant, meistrų poreikis nenuslūgo, o štai jų paieškos ir galimybė visą procesą – nuo suradimo, nusamdymo iki atsiskaitymo – atlikti vienoje platformoje, įgijo didelio patrauklumo į socialinę distanciją panirusioje visuomenėje.
„Covid-19 pandemija yra pasaulinė tragedija, kuri palietė kiekvieną. Tačiau akivaizdžiai pastebime, kad žmonės per pastaruosius metus technologiškai patobulėjo ir pradėjo ieškoti naujų pajamų šaltinių. Meistrai pradėjo naudotis mobiliosiomis programėlėmis, kurios leidžia užsidirbti papildomų pajamų ar net palikti samdomą darbą ir pradėti dirbti savarankiškai, maksimaliai susikoncentruojant į kokybišką darbų atlikimą,“ – sako platformos autoriai.
Virtuali darbo rinka
Šiuo metu „Discontract“ – mobilioji programėlė ir internetinis puslapis – siūlo meistrų iškvietimo ir namų priežiūros paslaugas Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Varšuvoje. Iš viso platformoje šiuo metu yra užsiregistravę daugiau nei 16 000 vartotojų, o savo paslaugas siūlo per 470 teikėjų.
Tai tarsi virtuali darbo rinka, suburianti dvi grupes: laisvai samdomus privačius paslaugų teikėjus, dirbančius pagal individualios veiklos pažymą, patentą ar juridinio asmens forma (valytojus, montuotojus, vežėjus, prižiūrėtojus ir kt.), bei klientus, norinčius užsisakyti įvairias paslaugas – pervežimo, valymo, baldų surinkimo ir pan.
Startuolio kūrėjai sako, kad klientai netruko įvertinti patogumą ir patikimumą, kurį užtikrina patogi paieškos sistema, pilnai automatizuota apmokėjimo sistema, darbo laiko skaičiavimo, sąskaitų išrašymo ir kiti būtini sprendimai. Negana to, „Discontract“ draudžia paslaugos teikėjus civiliniu draudimu – draudimo apsauga pagal draudimo sutartį automatiškai taikoma visoms per programėlę užsakytoms paslaugoms. O tai suteikia ramybės tiek meistrams, tiek jų klientams, kurie, patyrę nuostolių dėl meistrų sukeltos žalos, gali kreiptis į draudimo bendrovę dėl šių nuostolių atlyginimo.
Vartotojus rinktis platformoje prisiregistravusius paslaugų teikėjus paskatina ir tai, kad visų jų tapatybės yra patvirtintos, paslaugos teikiamos legaliai, o po atliktų darbų užsakovas gali darbuotoją įvertinti.
Orientuojasi į pasaulines tendencijas
Kad tokia platforma turi šviesią ateitį, liudija tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje populiarėjanti „laisvai samdomo darbuotojo“ darbo forma.
„Tai vadinamoji „gig economy“, kuri vis labiau klesti ir įgauna pagreitį. Statistika rodo, kad vien JAV tokiu būdu pajamų gauna daugiau nei kas trečias gyventojas. Lietuvos statistikos departamento pateiktoje informacijoje taip pat matomas aiškus individualias paslaugas teikiančių specialistų ir jų deklaruojamų pajamų augimas,“ – pasakoja G. Jankus. Pasak jo, vis auganti nauja „sau“ dirbančių žmonių masė natūraliai aplink save augina ir įvairius aptarnaujančių technologijų tinklus.
„Mūsų atveju, platforma meistrui ar namų valytojui padeda susirasti klientą, o klientui – tą akimirką būtiną paslaugos teikėją, ar tai būtų geras meistras, ar buities darbus atliekantis specialistas. Ir tai padaryti saugiai, patikimai, be didelių laiko sąnaudų,“ – vardija startuolio patrauklumą G. Jankus, pridurdamas, kad ne atsitiktinai platforma pritraukia pačias įvairiausias paslaugas teikiančius žmones – šiuo metu „Discontract“ vartotojai gali rinktis iš daugiau kaip 50-ties skirtingų paslaugų.
Per pirmuosius veiklos metus „Discontract“ pritraukė per 300 000 eurų investicijų iš „Koinvesticinio fondo“ bei privačių investuotojų, kurias nukreipė bendruomenės auginimui ir naudotojų auditorijos plėtrai pietryčių Europos šalyse.