Nors pastarieji 2022 metai Kaunui, kaip ir visai Lietuvai bei pasauliui, buvo kupini neeilinių iššūkių, reziumuojant metinius rezultatus ir stebint susiformavusias tendencijas, juos galima vertinti kaip gana sėkmingus miestui. Prioritetiniai verslo sektoriai ne tik pademonstravo atsparumą išbandymams, bet ir augo, toliau didėjo užsienio investuotojų skaičius ir jų kuriama vertė visame regione. O kartu mieste augo ir darbuotojų skaičius bei vidutinis darbo užmokestis.
„Dirbdami su investicine miesto aplinka ir puikiai jausdami jos pulsą bei aktualijas, sudarėme ryškiausių Kauno miesto įvykių bei tendencijų žemėlapį – verslo aplinkos apžvalgą: nuo šviežiausių dabartinių statistinių, ekonominių duomenų ir prioritetinių verslo sektorių atspindėjimo iki aukštųjų mokyklų pokyčių bei investicijų į verslo infrastruktūrą Kaune. Tai jau antroji tokia metinė apžvalga, kurioje glaustai ir tiksliai sudėta informacija, leidžianti geriau pažinti Kaune vykstančius ekonominius procesus ir kartu padedanti priimant sprendimus,“ – sako VšĮ „Kaunas IN“ vadovas Tadas Stankevičius.
Kaip pastebi apžvalgos sudarytojai, Kaune jau penktus metus tęsiasi oficialiai registruotų gyventojų skaičiaus augimo tendencija, be to, mieste pastaraisiais metais sparčiausiai iš visų Lietuvos didmiesčių augo užmokestis bei perkamoji galia. Beje, pagal būsto įperkamumo indeksą, kauniečiai gali įpirkti didžiausius būstus, lyginant su kitų Lietuvos didmiesčių gyventojais.
Didelės viešosios investicijos į miesto erdves – alėjas, gatves, parkus, miesto fasadus ir naujai atidarytų laisvalaikio objektų gausa, reikšmingai pakeitė miesto veidą ir pagerino gyvenimo kokybę Kaune. Finansų ministerijos vertinimu, Kaunas pirmauja Lietuvoje tiek pagal sveikatos, tiek pagal švietimo paslaugas.
Istoriškai Kaune stiprios ir stambios industrijos – maisto, baldų kūrimo ir gamybos, statybų, švietimo, logistikos. Šie sektoriai išlieka vienais didžiausių darbdavių Kaune, o dalis juose veikiančių Kauno įmonių yra vienos inovatyviausių savo industrijose. Ypač daug vilčių Kaunui teikia sparčiai augantys elektronikos ir automobilių komponentų, gyvybės mokslų, lėktuvų remonto ir priežiūros paslaugų (MRO) bei IT ir verslo paslaugų centrų sektoriai.
Vis dėlto, kaip pastebi apžvalgą rengęs VšĮ „Kaunas In“ verslo skyriaus vadovas Andrius Veršinskas, neblogos bendrosios tendencijos nereiškia, kad iššūkių nebeliko: „Sudarydami apžvalgą ne tik džiaugiamės pasiekimais, bet ir atkreipiame dėmesį į problemas. Pavyzdžiui, džiaugdamiesi dėl naujo gyvenamojo būsto ploto ir pasiūlos įvairovės augimo, kartu negalime nepastebėti įsivyraujančios stagnacijos naujų biurų statyboje. Ir nors biurų nuomos kainos Kaune vis dar išlieka 20-30 proc. mažesnės nei sostinėje, tačiau modernių, ypač erdvesnių, biurų nuomos pasiūla sparčiai krenta, o apie naujas jų statybas vystytojai skelbti neskuba“.
Jaunatvišką ir daug žadantį Kauno veidą stipriai formuoja gausi studentų bendruomenė: Kaune veikiančiuose 12 universitetų ir kolegijų 2022-2023 mokslo metais mokosi daugiau kaip 33 tūkstančiai studentų – tai yra daugiau kaip dešimtadalis visų miesto gyventojų. Didžiausias uždavinys Kaunui šiandien: stengtis, kad kuo didesnė dalis šių studijuojančių žmonių baigę mokslus liktų gyventi ir dirbti mieste.