Talentų ugdymas
„Kaunas IN“
2021 04 01
Kad pasirinkti karjerą būtų lengviau: Kauno mokyklose – verslo profesionalų pamokos moksleiviams

Šiandien startavo pilotinis moksleivių profesinio orientavimo projektas „Karjeros Kaune pamokos“: pirmąją pamoką Vyturio gimnazijos gimnazistams vedė kauniečių įmonės „TeleSoftas“ programuotojas. Iniciatyva, kurią organizuoja VšĮ „Kaunas IN“, pritraukė 9 Kauno mokyklas, prie kurių, tikimasi, ateityje jungsis ir daugiau Kauno ugdymo įstaigų: jų moksleiviams apie savo profesijas pasakos praktikai iš įvairių industrijų verslų.

 

Projekto idėja inspiruota Kauno tarptautinio verslo bendruomenės (IBCK) renginio metu vykusiose dirbtuvėse: diskusijose gimė mintis kurti tokią iniciatyvą kaip sprendimą, paskatinantį moksleivius rinktis perspektyvias profesijas, kurių vis labiau reikia miesto rinkai. „Karjeros Kaune pamokos“ – tai galimybė 8-12 klasių moksleiviams iš arčiau susipažinti su Kauno įmonių vykdoma veikla ir jose dirbančiais specialistais, taip padedant pasirinkti tolimesnę mokymosi ar studijų kryptį. Projektas sujungia verslo atstovus su mokyklomis, kuriose profesinis orientavimas vis dar turi miglotas gaires.

 

Programa, padedanti prisikviesti verslo atstovus į pamokas

Kaip sako Kauno „Vyturio“ gimnazijos ugdymo karjerai mokytoja Rūta Bilienė, ugdymas karjerai mokyklose šiandien vyksta gan fragmentiškai: „Kaip rodo Užimtumo tarnybos bei kiti statistiniai duomenys, jaunas žmogus pasimetęs, neturi būtiniausios informacijos, pagrindžiančios jo karjeros sprendimus“.

Savo pamokose mokytoja su 11-12 klasių moksleiviais kalba tiek apie profesinį pasirinkimą, tiek apie savęs pažinimą ir darbo paieškas, programos rėmuose supažindindama moksleivius su būsimo darbo galimybėmis ir perspektyvomis. Tad vos mokyklai gavus pasiūlymą prisijungti prie projekto „Karjeros Kaune pamokos“, Rūta nedvejodama sutiko ir įsitraukė: „Man tai pasirodė įdomu ir patrauklu, nes mūsų, karjeros mokytojų, galimybės organizuoti susitikimus su verslo atstovais, juos prisiprašyti į pamokas, yra labai ribotos. Tad ir tokio tipo karjerai skirtų veiklų mokyklose nėra ar beveik nėra“.

Iš viso prie pirmosios projekto pamokos prisijungė 17-ka gimnazistų, kurie yra pasirinkę ugdymo karjerai pamokas.

„Tai vaikai, turintys didelį norą išsamiau pažinti ir darbo rinką, ir konkrečias profesijas. Tad, kaip parodė šis pirmasis susitikimas su „TeleSofto“ „Android“ programuotoju Roku, bendra atmosfera iš vaikų pusės buvo imli, jaučiamas didelis susidomėjimas. Kitos mūsų pamokos metu būtinai aptarsime ir su vaikais išsamiau padiskutuosime apie tai, ką išgirdome, tikiu, kad sulauksiu nemažai pastebėjimu, klausimų, įžvalgų,“ – sako pedagogė.

 

Padeda verslui pajusti, kuo kvėpuoja moksleiviai

„TeleSofto“ žmogiškųjų išteklių komandos atstovė Justė Staniukaitė sako, kad tokios iniciatyvos kaip „Karjeros Kaune pamokos“ ne tik skatina moksleivius iš arčiau susipažinti su IT sektoriumi ir tiesiai iš šios srities profesionalų gauti greitus atsakymus į jiems kylančius klausimus, bet ir padeda įmonėms suprasti, kuo kasdien gyvena moksleiviai ir kokie yra jų planai bei lūkesčiai.

„Įmonės ir šioje srityje dirbantys profesionalai gali ženkliai prisidėti didindami žinomumą, pasidalindami savo istorijomis ir patirtimi, sukurdami erdvę užduoti rūpimus klausimus. Juk, tarkime, vien darbas IT srityje turi kelias dešimtis skirtingų krypčių, todėl būsimam specialistui išsirinkti tokią, kuri patiktų – nėra paprasta,“ – dalijasi Justė.

Ji pastebi, kad Kaune IT specialistai, kaip ir prieš keletą metų, taip ir dabar, yra labai reikalingi ir laukiami: „Galime patvirtinti, kad gerų specialistų poreikis išlieka didelis, tad jaunuoliai, pasirinkę šią sritį savo karjerai, gali neabejoti tuo, kad jų įgytos IT žinios yra ir bus labai vertinamos, o tobulėjimas – skatinamas“.

Pirmąją projekto pamoką gimnazistams parengę „TeleSofto“ specialistai sako labiausiai norėję atsakyti į visus moksleiviams kylančius klausimus, papasakoti, kokia ta IT specialisto, o jei konkrečiau – programuotojo, kasdienybė ir, žinoma, kodėl dirbti tokį darbą yra įdomu ir prasminga.

„Galbūt pavyks sugriauti ir bent keletą egzistuojančių mitų, kurie vis dar gajūs, kalbant apie programuotojo darbą,“ – šypsosi Justė.

 

Prie projekto kviečia jungtis mokyklas ir verslus

Projekto „Karjeros Kaune pamokos“ organizatoriai šiuo metu užsibrėžė išbandyti geriausias tokių pamokų praktikas, atrasti efektyviausius bendradarbiavimo modelius. Vėliau ketinama pakviesti prisijungti daugiau Kauno mokyklų bei gausiau pritraukti Kaune veikiančių prioritetinių ir tradicinių verslo sektorių atstovų – nuo pramonės sunkiasvorių iki kūrybinių industrijų darbuotojų. Tikimasi, kad projektas ne tik padės edukuoti, paneigiant nusistovėjusius stereotipus ir formuojant objektyvesnį sektoriaus vaizdą, bet ir, ilgalaikėje perspektyvoje, mažinti kvalifikuotų darbuotojų stygių bei patiems verslams stiprinti savo įvaizdį bendruomenėje.

Tai ne pirma profesiniam orientavimui Kauno mieste skirta VšĮ „Kaunas IN“: neseniai buvo pristatyta platforma https://karjerakaune.lt/, kurioje pateikiama išsami informacija apie perspektyvius ir tradicinius verslo sektorius, sėkmingiausias įmones ir plačias studijų galimybes Kaune. Platforma skirta tiek jau studijuojantiems ar jauniems darbuotojams, ieškantiems galimybių realizuoti save Kaune, tiek ir moksleiviams, kurie dar tik sprendžia, kurią kryptį pasirinkti, kur studijuoti ir nenusivilti.

Prie projekto norinčias prisijungti mokyklas ar Kauno įmones, kviečiame kreiptis į VšĮ „Kaunas IN“ verslo skyriaus vyr. projektų vadovę Laurą Baltkojytę el. paštu laura@kaunasin.lt.

Šaltinis: A. Aleksandravičiaus nuotr.

Džaugiamės,
kad užsukote į Kauną!

Pasirinkite Jus dominačią sritį: