Sutrikus tiekimui, pagrindiniai termomedienos prekybininkai Lietuvoje, UAB „Brolis Timber“, nedvejodami pasuko gamybos link: per šiuos metus Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) iškils pirmoji sertifikuota termomedienos gamykla, savo gamybos apimtimis turinti patenkinti šalies vartotojų poreikius.
UAB „Brolis Timber“ veiklos kryptis – ekologiški medienos gaminiai namams ir aplinkai. Nuo pat įkūrimo 2007 metais kompanija išbandė ir pristatė rinkai įvairias modifikuotas medienas, vis dėlto lydere tapo termomediena (Thermowood®), kaip turinti daugiausiai privalumų ir organiškai virtusi dominuojančia asortimento dalimi.
„Pradėję dirbti su termomediena, matėme ją kaip vieną iš nišinių produktų. Ilgainiui požiūris pasikeitė – įsitikinome šios medienos funkciniais privalumais, augo bendras rinkos sąmoningumas ir poreikis tvarumui, tad šiuo metu tai svarbiausia mūsų produktų grupė, sudaranti daugiau kaip 80 proc. asortimento,“ – sako „Brolis Timber“ vadovė ir bendraturtė Ingrida Vizbaraitė.
Per pastarąjį dešimtmetį būtent „Brolis Timber“ tapo pagrindiniu termomedienos tiekėju Lietuvoje. Tik karščiu ir garais, be jokios chemijos, apdorota mediena virsta itin ilgaamže ir stabilia, pagerėja jos šiluminė varža, nelieka sakų. Kaip tvirtina termomedienos gamintojai, pagal šias savybes ji yra puiki gamtą tausojanti alternatyva egzotinei medienai.
Šiuo metu įmonė turi parduotuves didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Jose siūlo įvairių profilių lauko ir vidaus dailylentes, terasines lentas, ąžuolines grindis ir papildomas medžiagas, o Kaune įsikūrusiame gamybos ir sandėliavimo centre atlieka medienos obliavimą, tekstūravimą bei padengimą. 22 proc. čia pagamintos produkcijos eksportuojama.
Nepaisant tiekimo iššūkių ir kitų nepalankių globalių veiksnių, „Brolis Timber“ pastaraisiais metais augo su pagreičiu: 2021 m. augimas siekė net 81 proc.
„Medienos paklausai augant, mūsų tiekėjų – termomedienos gamintojų, pajėgumai tapo nepakankami, todėl jie rinkosi strategiškai daugiausia potencialo turinčias rinkas, ženkliai ir nenuspėjamai didino kainas, atšaukė kontraktus. Turėjome skubiai diversifikuoti tiekimą, nuolat spręsti keblias situacijas dėl negaunamų ar vėluojančių produktų ir savo įsipareigojimų vykdymo. Paradoksalu, bet kritinės situacijos tik padidino mūsų koncentraciją ir kūrybiškumą: nusprendėme patys tapti termomedienos gamintojais. Šis sprendimas turbūt pati organiškiausia mūsų veiklos plėtra. Juolab kad Lietuvoje dar neturime sertifikuotos tokio tipo gamybos, galinčios pasiūlyti konkurencingus gaminius tiek Lietuvos, tiek eksporto rinkoms,“ – sako I. Vizbaraitė.
Dėl patogios infrastruktūros, mokestinių lengvatų ir galimybių tolimesnei plėtrai naujajai gamyklai įkurdinti buvo pasirinkta Kauno LEZ teritorija. Čia, 0,9 ha išsinuomotame plote, iki šių metų pabaigos iškils maždaug 2 500 kv. m kompleksas: medienos terminio apdorojimo ir medienos tarpiniavimo korpusai, du žaliavų ir pagamintos medienos saugojimo sandėliai. Iš viso į šį projektą investuojama per 6 mln. Eur – tai didžiausia investicija per įmonės gyvavimo istoriją.
Pagrindinė gamyba bus pilnai automatizuota, tad pirmuoju etapu įmonė planuoja įdarbinti 5 naujus darbuotojus – du iš jų su inžinerine kvalifikacija.
Pradiniai gamybiniai pajėgumai sieks 12 000 m3 termomedienos per metus – beveik tiek, kiek įmonė jos pardavė pernai. Kitu etapu ketinama įsirengti pagalbines gamybos linijas, mažinančias paruošiamojo rankinio darbo poreikį. Planuose – ant pastatų įrengti saulės parką.
Kaip sako kompanijos vadovė, nuosava gamyba neabejotinai atvers platesnes galimybes eksportui. Vis dėlto pirmuoju etapu gamybiniai pajėgumai vos tenkins esamus poreikius. Spartesniam augimui bus neišvengiama gamybos plėtra, kurios planai jau dėliojami, tačiau kol kas neskelbiami.
Tai jau ketvirtoji medienos ir baldų pramonės įmonė, įsikurianti Kauno LEZ teritorijoje: 2019 m. čia buvo atidaryta įmonei „Freda“ priklausanti viena moderniausių baldų gamyklų Lietuvoje „Geras baldų fabrikas“, 2018 m. veiklą pradėjo baldus ir interjero sprendimus verslui teikianti UAB „Fitsout“, ilgus metus jau veikia ir teritorijos senbuviai – vonios baldų gamintojai UAB „Kamė“.
Šiuo metu Kauno LEZ yra pritraukusi 46 užsienio ir vietos investuotojus, taikančius pažangius technologinius sprendimus bei kuriančius inovatyvius produktus. Nuo pirmojo investuotojo 2005 metais, iki šiandien Kauno LEZ teritorijoje sukurta daugiau nei 6 200 darbo vietų, pritraukta daugiau nei 1 milijardas eurų tiesioginių investicijų.