Rinkdamiesi teritorijas komercinių nekilnojamojo turto (NT) objektų plėtojimui vystytojai vis dažniau žvilgsnį kreipia į Kauno laisvąją ekonominę zoną (LEZ): vien per pastaruosius metus savo projektus vykdė arba apie darbų pradžią paskelbė keturios kompanijos, o jų pastatytose administracinėse ir sandėliavimui bei logistikai skirtose patalpose jau įsikūrė ar per artimiausius metus įsikurs ne viena vidutinio verslo įmonė. Dalis naujųjų objektų iškyla orientuojantis į bendrąsias rinkoje pastebimas tendencijas, kiti statomi pagal būsimo nuomininko poreikius – built-to-suit principu.
Kaip sako Kauno LEZ valdymo bendrovės generalinis direktorius Vytautas Petružis, tai, kad sulaukiama reikšmingai išaugusio įvairaus profilio komercines patalpas siūlančių NT vystytojų susidomėjimo, yra savalaikis sparčiai vystomos infrastruktūros bei teritorijos siūlomų privalumų rezultatas: „Kauno LEZ geografinė padėtis, mokestinės lengvatos ir lankstus komercinių patalpų vystytojų siūlomas nuomos principas turi pagrįsto potencialo pritraukti įmones, kurios planuoja plėtrą Lietuvoje ar pačiame regione. Taip pat auganti įvairaus dydžio NT nuomos pasiūla Kauno LEZ reiškia ir daugiau patrauklių galimybių tiekėjams įsikurti greta jau teritorijoje veikiančių įmonių“.
Verslas kelia gerokai aukštesnius reikalavimus komerciniam NT
Tuo tarpu NT plėtra užsiimančios įmonės pastebi, kad verslas vis labiau įvertina built-to-suit principo privalumus.
Kaip sako UAB „Eika Asset Management“ (EAM) generalinė direktorė Viktorija Orkinė, pastarųjų metų darbo su komerciniu NT patirtis rodo, kad nuomininkai kelia kur kas aukštesnius reikalavimus nei, tarkim, prieš dešimtmetį: „Verslas geriau žino, ko jiems reikia, taip pat supranta, kad kartais iškart įgyvendinus visus poreikius, finale tai kainuos mažiau nei prisitaikymas prie esamos situacijos. Įmonė, nuomodama pastatą, išvystytą pagal jos poreikius, pagerina procesus savo viduje, jai nebereikia investuoti į papildomą įrangą, kad adaptuotųsi prie jau egzistuojančio pastato, nereikia aukoti patogumo ir darbo vietų kokybės“.
Būtent tokį – aukščiausius kliento keliamus modernios kokybės reikalavimus atitinkantį – objektą šių metų pradžioje EAM pradėjo statyti Kauno LEZ teritorijoje. Pagal pasirašytą sutartį čia įsikurs UAB „Tamro“, Vokietijos kapitalo vaistų didmeninio platinimo įmonės bei „BENU“ vaistinių valdytojo, logistikos centras. Jame modernios ir skaitmenizuotos tiekimo paslaugos apims visą logistinę grandinę – nuo sandėliavimo, transportavimo, prekių valdymo iki sąskaitų tvarkymo.
Projektuojant šį pastatą didelis dėmesys buvo skirtas ne tik kokybiškiausioms produktų laikymo sąlygoms išpildyti, bet ir visapusiškai atsižvelgta į darbuotojų poreikius: minimalistinio jaukaus interjero patalpos ergonomiškos ir funkcionalios, su išmaniosiomis vėdinimo, oro kondicionavimo ir sausinimo sistemomis. Keliant reikalavimus pastato kokybei, akcentuotas ir jo ilgaamžiškumas, energetinis efektyvumas – kad atitiktų tarptautinio tvarių pastatų standarto „BREEAM“ reikalavimus.
V. Orkinė pastebi, kad pastarasis aspektas nuomininkams tampa vis svarbesnis: „Nuosavos saulės elektrinės, elektromobilių įkrovimo vietos tampa standartu naujai vystomuose pastatuose, tai jau ne tik „nice to have“ dalykas. Seniau statytuose pastatuose taip pat ieškome galimybių juos pagerinti taip, kad atitiktų mažiausiai BREEM „Very Good“ kategoriją“.
Naujasis „Tamro“ pastatas statomas 2,5 hektarų Kauno LEZ sklype. Planuojama, kad nuomininkas į jį įsikels 2023 m. I ketvirtį.
Suplanuota tolimesnė plėtra
Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „REES“ 2021 metų pradžioje pradėjo vystyti daugiafunkcinių patalpų projektą – „LEZ verslo parkas”. Šiandien šis projektas yra praktiškai baigtas: iš viso pastatyti penki pastatai po 600 kv. m, juose jau kuriasi ir darbą pradeda vidutinio dydžio įmonės.
„REES“ vadovo Martyno Židonio teigimu, išryškėjo pastarųjų metų tendencija, kad vis daugiau įmonių ieško aukštesnio lygio komercinių patalpų, kurios būtų daugiafunkcinės – ir biuras, ir prekybos salė, sandėliavimas ar gamybos patalpos.
„Mūsų klientams itin svarbi strategiškai patogi vieta, kur būtų patogus susisiekimas, išvystyta ir patikimai prižiūrima infrastruktūra, patraukli kaimynystė. Būtent Kauno LEZ’e tai ir galėjome jiems pasiūlyti. Plius kokybiškai pastatyti, išplanuoti ir reprezentatyvūs pastatai išpildo net išrankiausių klientų poreikius,“ – sako M. Židonis.
Šiuo metu „REES“ jau pradėjo „LEZ verslo parko“ antrojo etapo projektavimo darbus. Projektas orientuotas į smulkaus ir vidutinio dydžio įmones, o bendras būsimų pastatų plotas sieks apie 24 000 kv. m.
„Tikime, kad projektuojant pavyks pasiekti užsibrėžtus tikslus – nuo racionalaus išplanavimo iki ekonomiško energetinių išteklių vartojimo. Tuo tikslu bendradarbiaujame su užsienio konsultantais, ieškome gerų praktikų ir idėjų, kurias galėtume pritaikyti savo projekte. Norime rinkai pasiūlyti iki smulkmenų apgalvotą ir išpildytą projektą,“ – planus dėsto M. Židonis.
Informaciją apie statybų pradžią ir numatomą pabaigą įmonė ketina paskelbti šių metų IV ketvirtyje.
Iškils modernūs sandėliai
Kitais metais komercinio NT statybų projekto pirmąjį etapą Kauno LEZ pradės vykdyti ir industrinio nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Sirin Development“. 41 mln. eurų siekianti investicija skirta 12 ha plote vystomiems 63 000 kv. m ploto sandėliams: pirmuoju etapu iki 2023-ųjų metų III ketv. planuojama pastatyti 20 000 kv. m ploto sandėlius Jėgainės gatvėje, antruoju etapu – daugiau nei 43 000 kv. m ploto sandėlius Gamybos gatvėje, kuriuos įmonė tikisi užbaigti iki 2025-ųjų metų pabaigos. Tai bus modernios A+ energinės klasės sandėliavimo ir administracinės patalpos, atitinkančios aukščiausius kokybės ir tvarumo reikalavimus.
Kaip sako bendrovės vadovas Laurynas Kuzavas, labiausiai tokių komercinių patalpų paklausą augina į vidaus rinką orientuotas verslas, ieškantis lanksčios ploto pasiūlos, energetinio efektyvumo bei darbuotojų lūkesčius atitinkančios darbo aplinkos.
Tikimasi, kad dėl pasirinktos strategiškai itin patogios Kauno LEZ vietos ir dėl galimybės išsinuomoti didesnes nei 1 000 kv. m modernias sandėliavimo patalpas projektas bus ypač įdomus toms įmonėms, kurios svarsto plėtros galimybes Lietuvoje, siekia optimizuoti logistikos kaštus ir užtikrinti operatyvų bei sklandų klientų aptarnavimą šalyje.
Šiuo metu Kauno LEZ yra pritraukusi 47 užsienio ir vietos investuotojus, veikiančios paslaugų ir gamybos sektoriuose, taikančius pažangius technologinius sprendimus bei kuriančius inovatyvius produktus. Nuo pirmojo investuotojo, atėjusio 2005 metais, Kauno LEZ teritorijoje sukurta daugiau nei 7 800 darbo vietų daugiau nei 100 veikiančių įmonių, pritraukta daugiau nei 1,23 milijardai Eur tiesioginių investicijų.