Nors paprastai kalbėdami apie verslus, kurie keliasi į laisvąsias ekonomines zonas, įsivaizduojame stambias plyno lauko investicijas ir erdvius gamybinius ar logistinius pastatus, tačiau iš tiesų LEZ‘ų privalumus vis labiau įvertina ir galimybių juose įsikurti atranda ir tos įmonės, kurių ploto poreikiai kur kas kuklesni. Kaip rodo Kauno LEZ pavyzdys, tokių įmonių pasirinkimui didelės įtakos turi sinergija su kitais teritorijoje jau veikiančiais verslais, itin patogus susisiekimas ir, žinoma, galiojančios mokestinės lengvatos.
Patraukė technologijų pramonės ir oro uosto kaimynystė
Vienu tokių smulkesnius verslus atstovaujančių naujakurių Kauno LEZ tapo UAB „SKYCO AE“ – projektavimo ir gamybos įmonė, orientuota į aviacijai skirtus produktus ir gaminius.
Įmonė specializuojasi projektavimo, prototipavimo ir gamybos paslaugose, turi platų gamybos pajėgumų spektrą, įskaitant metalinių, kompozitinių, plastikinių gaminių gamybą pagal aviacijos kokybės standartus. Tad ne atsitiktinai kalbėdami apie persikraustymą į Kauno LEZ, kompanijos atstovai pirmuoju juos patraukusiu dalyku mini šalia LEZ‘o esantį Kauno oro uostą.
„Ieškodami naujos vietos plėtrai bei tolimesniam augimui į Kauno LEZ atsigręžėme dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, tai galimybė pasinaudoti tokiais LEZ privalumais kaip išvystyta infrastruktūra ir lengvatos. Bet ne mažiau svarbu ir potencialių partnerių kaimynystė bei protų susitelkimas vienoje vietoje. Mūsų srityje dažnai tenka pasinaudoti specializuotų kompanijų paslaugomis procesams, kuriuos vystyti pas save būtų neekonomiška, todėl technologijų pramonės kaimynystė yra itin naudinga taupant laiką ir kitus resursus. Didelę įtaką vietos pasirinkimui turėjo ir strateginė mūsų sričiai vieta – įsikūrėme šalia Kauno oro uosto, kuriame telkiasi didžiausios orlaivių techninio aptarnavimo kompanijos. O tai reiškia, kad atsiveria glaudesnės bendradarbiavimo galimybės. Galiausiai, Kauno LEZ turi tikrai gerą susisiekimą ir tai palengvina mūsų darbuotojų, tiekėjų ir klientų keliones,“ – motyvus įsikurti Kauno LEZ vardija „SKYCO AE“ direktorius Gytis Leonavičius.
Įmonė bendradarbiauja ne tik su greta esančiais verslais, bet ir mezga glaudžias partnerystes su aukštosiomis mokyklomis: jau šį pavasarį pradėtas bendradarbiavimas su Kauno technologijos universitetu (KTU), priimamos praktikantų grupės, prisiedama prie kursinių ir baigiamųjų darbų temų siūlymo, stengiantis, kad temos atitiktų pramonės aktualijas, o projektai būtų vystomi praktinio pritaikomumo link.
Kadangi aviacijos projektavimo / gamybos veikla yra neatsiejama nuo mokslinių tyrimų ir eksperimentų, „SKYCO AE“ įsilieja ir į Kauno LEZ prioritetuose esančių MTEPI veiklas vykdančių įmonių gretas.
„Jei vienoje mūsų veiklos kryptyje – komercinių orlaivių komponentų projektavimui ir gamybai, labiau reikalingi taikomieji tyrimai, skaičiavimai, bandymai sertifikuotose laboratorijose, tai kitoje kryptyje – eksperimentiniams lengvosios aviacijos projektams, būdingi platesni moksliniai–techniniai tyrimai ir eksperimentinė veikla (aerodinamikos, kompozitų stiprumo ir technologijų, elektrinių ir EDF tipo jėgainių bei kitose srityse),“ – aiškina Gytis Leonavičius, kurio vadovaujama įmonė yra užsibrėžusi ne tik plėsti Lietuvos aviacijos projektavimo ir gamybos pajėgumus pagal Europinius standartus, bet ir kelti aviacijos specialistų kvalifikaciją bei prisidėti kuriant Lietuvą, kaip Šiaurės / Rytų Europos aviacijos centrą.
Įkvėpė ir užsienio kolegų pavyzdys
Kitai Kauno LEZ veikiančiai įmonei – UAB „Timbela & Ko“ pokyčius padiktavo pandemijos laikotarpis. Ilgus metus dirbę kaip medienos gaminių, skirtų sodui, namui ar sodybai, didmenininkas, susidūrę su pandemija netruko pajusti, kad pardavimai prekybos centruose sustojo, todėl teko patiems ieškoti variantų, kaip pasiekti galutinį vartotoją ir jam parduoti gaminius.
„Taip atradome kelią į prekybą internetu – ir jis pasirodė neįtikėtinai sėkmingas. 2020 m. mūsų pardavimai augo 73 %, o 2021 m. – net 93 %“, – pasakoja įmonės CEO Vilius Grigaitis.
Taip drastiškai išaugę pardavimai privertė ieškoti naujų patalpų, nes kartu su jais augo ir darbuotojų skaičius, kuriems reikėjo užtikrinti komfortiškas darbo sąlygas.
„Jau daug metų važiuodamas pro Kauno LEZ atkreipdavau dėmesį į spartų jo augimą. Neprasprūdo pro akis ir tai, kad lankantis įvairiose šalyse pas verslo partnerius dauguma jų taip pat buvo įsikūrę verslo zonose, kurios leidžia pramonę, sandėlius efektyviai atskirti nuo gyvenamujų zonų. Tad kai pradėjome dairytis vietos plėtrai, nenuostabu, kad žvilgsnis nukrypo būtent į Kauno LEZ. Renkantis biurą pagrindinis dėmesys teko geroms darbo sąlygoms, patogiam susisiekimui ir kelių tinklui, pakankamą vietą darbuotojų autotransporto parkavimui. 2020 m. išsinuomavome biuro patalpas Kauno LEZ‘e, o atsiradus galimybei, nusipirkome vieną iš REES LEZ išvystytų biurų su sandėliu,“ – sako V. Grigaitis.
Šiuo metu „Timbela & Ko“ orientuojasi į DIY tipo surenkamus produktus, kurie gali būti patogiai nugabenti į bet kurią šalį ir paties vartotojo susirenkami pagal gamintojo instrukcijas.
Jų veikloje didelis akcentas tenka tvarumui: naudojama FSC® sertifikuota skandinaviška mediena, iš kurios gamybos procese dėl itin efektyvių inžinerinių sprendimų praktiškai nelieka atliekų – tai leidžia veikti ne tik tvariai, bet ir pasiūlyti klientams konkurencingas kainas.
Prekių asortimente – daugiau kaip 200 įvairių tipų ir dydžių medinių sodo ar vaikų žaidimų namelių, malkinių, konteinerinių, sandėliukų ir kitokių produktų. 92 proc. lietuvių įmonės gaminių yra eksportuojami į Europą (daugiausiai Prancūziją, Vokietiją ir Austriją, taip pat Italiją, Ispaniją ir kt.).
Patraukli NT investicija
Tokioms įmonėms kaip „Timbela & Ko“ galimybę įsigyti Build-To-Suit principu pastatytas verslo patalpas suteikė „LEZ verslo parko“ projektą įgyvendinantys nekilnojamojo turto vystymo ir konsultacijų bendrovė „REES“. Jai idėja statyti tokius verslo objektus gimė matant iš pačios rinkos kylantį poreikį. Kaip yra sakę bendrovės atstovai, rinkoje verslui paprasčiau įsigyti ar išsinuomoti ~800 – 1 000 kv. m ploto patalpas nei mažesnes, ~300–600 kv. m ploto. Todėl buvo nuspręsta pasiūlyti racionalų sprendimą – kokybiškai pastatytus reprezentatyvius pastatus strategiškai patogioje vietoje, kur būtų patogus susisiekimas ir išvystyta bei patikimai prižiūrima infrastruktūra.
Įgyvendinus pirmąjį „LEZ verslo parko“ etapą iš viso buvo pastatyti penki pastatai po maždaug 600 kv. m, kuriuose gali įsikurti 8 įmonės. Suplanuotame antrajame šio projekto etape iškilsiančių pastatų plotas bus apie 24 000 kv. m.
„REES“ pirmojo etapo patalpų pirkėjais tapo tiek plėtrą vykdantys verslai, tiek į NT investuojančios ir jį nuomojančios bendrovės. Pavyzdžiui, „Adampolis Group“ – viena didžiausių įmonių grupių Lietuvoje, parduodanti, nuomojanti ir aptarnaujanti komercinį, nekomercinį transportą bei spec. techniką. Šalia pagrindinių veiklų, viena iš „Adampolis“ grupės įmonių užsiima ir NT vystymo projektais. Vystomi projektai pilnai orientuoti į klientus, kadangi nauji NT yra statomi pagal kliento poreikius ir tada pradedami nuomoti. Iš viso šiai įmonei Kauno LEZ teritorijoje priklauso 3 pastatai, kurių bendras plotas siekia 1 500 m2 ir šiuo metu yra visas išnuomotas.
Pasak „Adampolis Group“ atstovų, vienas svarbiausių veiksnių, paskatinusių investuoti į Kauno LEZ‘ą – patraukli galimybės greitai rasti nuomininkus ir tik LEZ‘uose suteikiamos galiojančios lengvatos. Kadangi „Adampolis“ grupės valdomi pastatai yra skirti nuomai, šie privalumai pritraukia ir būsimų nuomininkų dėmesį.
—
Šiuo metu Kauno LEZ yra pritraukusi 53 užsienio ir vietos investuotojus, taikančius pažangius technologinius sprendimus bei kuriančius inovatyvius produktus. Nuo pirmojo investuotojo 2005 metais, iki šiandien Kauno LEZ teritorijoje sukurta daugiau nei 7 800 darbo vietų, pritraukta daugiau nei 1,2 milijardas eurų tiesioginių investicijų.