Nuo farmacijos milžinų iki medienos pramonės veržliausiųjų: naujienos apie Kauno LEZ įsikuriančias įmones veja viena kitą, o per 2017 metų pritrauktų investicijų šuolį įgautas augimo pagreitis nė nemano prislopti. Dar 2021-aisiais perkopta milijardo pritrauktų investicijų riba jau liko užnugaryje, nes brėžiami nauji ambicingi tikslai, kurių siekti padeda pačios LEZ teritorijos infrastruktūros plėtra bei statomos ir tobulinamos jungtys su aplinkinėmis teritorijomis. Vien per 2022 metus teritorijoje buvo subnuomota 29 ha ploto, o užsienio ir Lietuvos investicijos sudarė 168 mln. Eur.
26 ha – tiek Kauno LEZ teritorijos užima šiuo metu vykdomi ar ką tik užbaigti nauji projektai. Dar 14-oje hektarų suplanuoti darbai prasidės artimiausiais metais.
Tarp didžiausių šiuo metu vykdomų naujų projektų – industrinio nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Sirin Development“ 12 ha plote vystomi 63 000 kv. m ploto sandėliai, taip pat estiško kapitalo siuntų pristatymo kompanijos „Omniva“ siuntų rūšiavimo terminalas, įsikuriantis 9 ha teritorijoje.
Kauno LEZ erdves savo sėkmingai veiklai atranda ir medicinos įrangos bei farmacijos kompanijos: Singapūro kapitalo „Esco Medical Technologies“ medicininės įrangos gamykla, įsikurianti 3,6 ha plote, ir veiklą jau pradėjęs „Tamro“ farmacijos modernus logistinis sandėlis, esantis 2,5 ha ploto teritorijoje.
Užbaigus infrastruktūros kūrimo darbus imtasi gatvių humanizavimo
Kauno LEZ teritoriją sudaro dvi dalys. Žvelgiant į pirmąją, nuo kurios ir prasidėjo visa LEZ‘o veikla, jos pagrindinė infrastruktūra ir kelių tinklas jau yra baigti – tolimesnis šios teritorijos vystymas vyksta pagal individualius konkrečių klientų poreikius. O antrojoje – oro parko teritorijoje – infrastruktūros vystymo darbai tęsiami, toliau statoma nauja Pilotų gatvė. Jau šią vasarą bus pabaigti infrastruktūros rengimo darbai Gamybos ir Aviacijos gatvėse. Visa tai leis pasiūlyti dar daugiau pilnai parengtos žemės – vadinamosioms greenfield investicijoms – 99 metų nuomai.
„Jei palygintumėte investuotojų poreikius 2005 metais, įsikūrus pirmam investuotojui, ir šiandien, jie išlieka labai panašūs: svarbus žemės sklypo išvystymas – parengta infrastruktūra šalia sklypo ribos buvo ir yra greitą įsikūrimą lemiantis aspektas. Ir anksčiau, ir dabar galimybė greitai įsikurti yra kritiškai svarbus veiksnys verslui, suinteresuotam taupyti laiko resursus“, – pastebi Kauno LEZ valdančios bendrovės generalinis direktorius Vytautas Petružis.
Jis taip pat pastebi, kad nors LEZ 1 teritorijoje infrastruktūra jau baigta vystyti, tai toli gražu nereiškia, kad ji nėra tobulinama: „Ilgainiui, pakito esamų ir būsimų investuotojų požiūris į fizinę verslo aplinką, tad ėmėmės vadinamojo „gatvių humanizavimo“ projekto: sodiname želdynus, tvarkome šaligatvius. Tad, galima sakyti, kad Kauno LEZ prisitaiko prie esamų ir būsimų klientų keliamų lūkesčių, kurie, natūralu, kad metams bėgant keičiasi“.
Nauja jungtis patogiai susies LEZ 1 ir LEZ 2 teritorijas
Ne mažiau aktualūs darbai atliekami anapus Kauno LEZ ribų, vykdomi Lietuvos kelių direkcijos ir Kauno rajono savivaldybės, kurių dėka Kauno LEZ industrinė struktūra integruojama į visą regioną. O tuo pačiu auginamas teritorijos patrauklumas esamiems ir būsimiems investuotojams. Šiuo metu ypač svarbus teritorijos vystymuisi jau prasidėjęs LEZ 1 ir LEZ 2 sujungimo projektas, kurio metu bus pastatyta žiedinė sankryža S. Žukausko ir Gamybos gatvių sankirtoje, padėsianti kur kas pagerinti susisiekimą tarp šių dviejų teritorijos dalių.
Nors Kauno LEZ produktas yra lankstus – klientai gali laisvai rinktis lokaciją, kuri geriausiai atitinka jų poreikį, tačiau būtent LEZ 2 teritorijoje dar yra galimybių formuoti 10 ir daugiau hektarų plotus, todėl ją iki šiol rinkosi stambios gamybos ir logistikos įmonės, planuojančios sparčią ir didelę plėtrą – tokios kaip „Continental“ ar „Hella“.
Kita vertus, mažesnio ploto reikalaujančios įmonės LEZ 2 teritorijoje taip pat atranda savo nišas: tarp pastarųjų naujakurių yra tokie vardai kaip „Brolis Timber“ ar „FL Technics“.
Neabejotinai, įgyvendinus A1-A6 jungtį, LEZ 2 teritorijos populiarumas dar labiau augs tarp tų įmonių, kuriems svarbus matomumas ir susisiekimas.
2022 metų Kauno LEZ rezultatai
Per 2022 metus buvo subnuomoti 29 ha ploto, bendros investicijos teritorijoje siekia – 168 mln. Eur, iš jų 105 mln. EUR sudaro tiesioginės užsienio kapitalo investicijos. Buvo sukurtos 1 167 darbo vietos, iš jų 655 sukūrė užsienio kapitalo įmonės. Be to, Kauno LEZ teritorijoje veikiantys verslai planuoja papildomai įdarbinti daugiau kaip 3 000 naujų darbuotojų. Per pastaruosius metus su darbo santykiais susijusių mokesčių (GPM ir Sodrai) buvo sumokėta 69 mln. EUR.
Šiuo metu Kauno LEZ yra pritraukusi 54 užsienio ir Lietuvos kapitalo investuotojus, veikiančius paslaugų ir gamybos sektoriuose, taikančius pažangius technologinius sprendimus bei kuriančius inovatyvius produktus. Nuo pirmojo investuotojo 2005 metais iki šiandien Kauno LEZ teritorijoje sukurta daugiau nei 9 100 darbo vietų, pritraukta daugiau nei 1,35 mlrd. EUR tiesioginių investicijų.