Startuolių sėkmė yra glaudžiai susijusi su vietos startuoliškomis ekosistemomis: gyvybingos, bendraujančios, dinamiškos bendruomenės suteikia startuolių kūrėjams priėjimą prie svarbių resursų ir padeda megzti naudingas pažintis, kurios gali reikšmingai padėti vystyti veiklą. Startuolių susibūrimai – tai vieta, kurioje įkvepiantys verslininkai gali susitikti su bendraminčiais, kartu diskutuoti su įvairių sričių pionieriais, iš pirmų lūpų sužinoti apie technologinius proveržius ir jų kuriamą pranašumą rinkoje. Tad tokiu būdu kuriamas ne tik naudingų pažinčių ratas, bet ir purenama dirva, į kurią kritusios gerų idėjų sėklos gali greičiau sudygti ir virsti progresyviais produktais ar paslaugomis – naudingomis visai visuomenei.
Ambiciją paversti savo aplinką startuolius pritraukiančiu magnetu puoselėja daugybė šalių bei miestų. Siekiant tokio tikslo, be kitų svarbių faktorių, didelės reikšmės turi startuolių bendruomenių būrimas bei skatinimas. Kaip rodo pasauliniai pavyzdžiai, geriausių rezultatų pasiekia ne stichiškai ribotam laikui susiburiančios, bet nuosekliai ir strategiškai auginamos, palaikomos bei fasilituojamos bendruomenės.
Roberta Rudokienė, Inovacijų agentūros startuolių ekosistemos plėtros skyriaus „Startup Lithuania“ vadovė, sako, kad didieji Europos ir pasaulio miestai, pavyzdžiui, Berlynas, Amsterdamas, Londonas, Singapūras, jau seniai įvertino startuolių teikiamą naudą: „Jie ne tik aktyviai buria startuolių bendruomenes savo miestuose, bet net yra vadinami startuolių sostinėmis ar „hub‘ais“, kadangi pritraukia daug startuolių kūrėjų iš kitų šalių. Lietuvoje puikiais bendruomenės būrimo pavyzdžiais galime laikyti „Tech Zity“, „Rockit“, „KTU Startup Space“ ar „Unicorns Lithuania“ asociaciją.“
Startuoliai neegzistuoja vakuume
Tuo tarpu analizuojant Kauno aplinkos patrauklumą inovatyviems verslams kurtis ir kalbantis su miesto startuoliais, buvo akivaizdu, kad mieste stinga erdvės, kur visi šie žmonės galėtų susitikti, mokytis vieni iš kitų ir užmegzti naujus kontaktus.
„Mūsų, kaip miesto ekonominės plėtros agentūros, viena iš užduočių yra sukurti kuo geresnes sąlygas inovatyviems verslams bei startuoliams augti. O startuoliai neegzistuoja vakuume. Tad jų kūrėjams – vadinamiesiems entrepreneriams – ne tik svarbu bendrauti, mokytis ir keistis patirtimis vieniems su kitais, bet ir su kitomis suinteresuotomis šalimis – nuo investuotojų, mentorių iki akademinės bendruomenės ar potencialių darbuotojų“, – sako VšĮ „Kaunas IN“ verslo skyriaus investicinės aplinkos projektų vadovas Gytautas Kulakauskas.
Todėl šių metų pavasarį „Kaunas IN“ iniciatyva pradėti organizuoti reguliarūs kasmėnesiniai „Kaunastic Startups Meetups“ – susitikimai startuoliams ir apie startuolius. O kad jų išties reikėjo, paliudijo ir patys dalyviai, kurių į susitikimus kas mėnesį susirenka per šimtas žmonių.
„Iš esmės, mes suteikiame vietą startuoliams susitikti, bendrauti, keistis patirtimis ir atrasti reikiamų kontaktų, o žmonės jau turi patys norėti ateiti ir įdėti pastangų bendraujant su nepažįstamais ar menkai pažįstamais bendruomenės nariais. Kaip parodė pirmųjų mėnesių patirtis – jie ir nori, ir ateina, ir išties sumaniai pasinaudoja atsiveriančiomis galimybėmis,“ – pasakoja Gytautas.
Be vienijančios jėgos bendruomenės išsikvepia
Tai, kad startuoliams, technologijų kompanijų atstovams ar investuotojams labai svarbu reguliariai bendrauti, tačiau dažnu atveju pritrūksta laiko ir energijos susibūrimams organizuoti, pabrėžia ir Domas Janickas, AI sprendimų kompanijos bendraįkūrėjas, šiuo metu kuriantis naujus verslus – tarp jų ir persikvalifikavimo į technologijų sritį akademiją edON . Pasak jo, be vienijančios jėgos bendruomenės greitai išsikvepia.
„Karantinų metu startuolių kūrėjai neturėjo vienos susibūrimo platformos. Bet visada buvo poreikis justi pulsą, kas vyksta aplink, pasisemti idėjų ir pasitikrinti savąsias, atrasti įdomių investavimo galimybių, pasimokyti iš kitų ir pasidalinti turima patirtimi. Galiausiai – gerai praleisti laiką bendraminčių aplinkoje. Tad po pertraukos apsilankęs startuolių renginiuose, pastebiu ilgamečių technologijų verslų kūrėjų brandumą ir šviežių idėjų gūsius iš naujų dalyvių“, – sako „Kaunastic Startups Meetups“ lankantis Domas, pridurdamas, kad aktyvi bendruomenė startuoliams gali tapti greitesniu keliu į sėkmę – per pažintis, klientus, idėjas, pasidalinimą patirtimi ir savitarpio palaikymą.
Susitikimų dėka gimę bendradarbiavimo projektai
Tuo tarpu startuolio „Dserve“ bendraįkūrėjas Marius Staugaitis sako, kad pirmiausia sudalyvauti „Kaunastic Startups Meetups“ susitikime paskatino smalsumas išgirdus, kad pagaliau tokio tipo renginiai organizuojami ne tik sostinėje, bet ir Kaune. O kartu ir noras palaikyti šią iniciatyvą, puikiai suvokiant jos teikiamas įvairiapuses naudas.
„Mes, startuolių kūrėjai ir vystytojai, nuo pat pradžių puikiai suprantame bendruomenės vertę. O turėdami startuolių renginius savo mieste, ne tik paprasčiau randame laiko sudalyvauti, bet ir lengviau sutinkame bendraminčius, susiduriančius su panašiais iššūkiais, gauname ir pasidalijame patirtimi, atrandame ir pasinaudojame sinergija kasdienėse veiklose. Be to, iš pirmų lūpų sužinome apie iniciatyvas ar pagalbas verslams, vykstančias konkrečiai Kaune. Pavyzdžiui, vieno susitikimo „Kaunastic Startups Meetups“ metu gavau pagalbos susisiekti su tiksliniais vieno Kauno miesto universiteto darbuotojais, su kuriais kartu jau pradėjome vystyti bendrą projektą!“ – pasakoja Marius, dirbantis prie startuolio „Dserve“ – technologijų partnerio kavinėms, restoranams, barams ir degalinėms.
Atviri visiems
Pagrindinis startuolių bendruomenės principas – ji turi būti atvira visiems: startuolių kūrėjams ir darbuotojams (tiek ankstyviausių stadijų, tiek jau išaugusių iš startuolio kategorijos), kuo įvairesnių industrijų atstovams, universitetų ir aukštųjų mokyklų studentams, dėstytojams, mentoriams, paslaugų tiekėjams (nuo teisininkų ar apskaitininkų iki rinkodaros specialistų), stambiojo ir vidutinio verslo atstovams.
Būtent tokie yra kas mėnesį vykstantys „Kaunastic Startups Meetups“, kurių artimiausias, jau devintasis, susitikimas organizuojamas lapkričio 7 dieną: šįkart Kauno startuolių susitikimui svetingai savo erdves atveria Drobės fabrikas.