Sėkmės istorijos
„Kaunas IN“
2021 12 27
Kuo kvepia Kauno miesto medus?

Dar vaikas su šeima išvykęs gyventi į Didžiąją Britaniją ir ten baigęs finansų srities mokslus, kaunietis Paulius Chockevičius su Lietuva saitų niekada nenutraukė: gimtinėje praleistos vasaros, glaudus bendravimas su čia likusiais giminaičiais, o vėliau – ir geresnės gyvenimo kokybės paieškos jį sugrąžino į tėvynę. Iš pradžių į finansų specialisto karjerą, kurioje dėl turimo išsilavinimo jam buvo atviros visos durys. Bet labai greitai – ir į nuosavą originalų verslą: miesto bitininkystės prekės ženklą „Urbanbee.lt“.

 

„Pajutau, kad noriu įvairovės, savarankiškumo, aktyvumo, bendravimo su žmonėmis ne tik finansų pasaulyje. Jau tuomet buvau pradėjęs laikyti keletą bičių šeimų, be to, dar gyvendamas užsienyje mačiau visą miesto bitininkystės svarbą, kokį indėlį ji turi gamtos išsaugojimui, todėl net nekilo klausimų, kad reikia tuo užsiimti. Manau, savo sukurtu verslu stipriai prisidedu prie bičių ir kartu aplinkos išsaugojimo,“ – sako Paulius, 2019 m. įkūręs UAB „Miesto bitininkai“ ir prekės ženklą „Urbanbee.lt“.

 

Pauliaus sukurto verslo esmė – bičių globos programa, kai ant įmonių ar gyventojų pastatų stogų įkurdinamos bitės: įrengiami aviliai, vykdoma bičių priežiūra, sunešto medaus paruošimas vartoti.

Kita svarbi šio verslo veiklos kryptis – žmonių edukacija. Įvairios edukacinės programos skirtos tiek visuomenei, tiek verslams, organizacijoms.

„Edukacijomis siekiame supažindinti žmones su bičių gyvenimu, keisti požiūrį ir griauti mitus – pavyzdžiui, kad bitės yra piktos. Arba kad miesto medus užterštas. Nei viena, nei antra nėra tiesa. Jau nekalbant apie tai, kad žmonės paprasčiausiai nepažįsta bičių ir jas painioja, tarkime, su vapsvomis,“ – pasakoja miesto bitininkas.

 

Edukacijos žmonėms ir verslo socialinės atsakomybės skatinimas Pauliui yra ne tik verslas, bet ir jo paties pasaulėžiūros atspindys: „Kuriame tvarią ir sąmoningą miestų bendruomenę, norime, kad verslai bei visuomenė būtų tvaresni savo veiklose. Taip pat siekiame, kad kiekvienas iš mūsų būtų sąmoningesnis ir prisidėtų prie bičių išsaugojimo – juk šiuo metu bitės pasaulyje sparčiai nyksta. Nepaisant to, kad nuo bičių esame priklausomi, skaičiuojama, kad jų populiacija mažėja net apie 30 proc. kasmet. Argi tai nėra pakankama paskata jungtis prie bites puoselėjančio judėjimo?“

 

Šiuo metu „Urbanbee.lt“ yra nedidelė komanda. Tačiau veikloms plečiantis, mąstoma ir apie pajėgų auginimą: „Nesame sezoniškas verslas, mums visada yra ką veikti: žiemą ne tik ruošiame bitininkavimui reikalingą įrangą, bet ir, pavyzdžiui, kuriame kalėdines dovanėles šventiniam laikotarpiui, diegiame naujas paslaugas. Štai, elektroninėje parduotuvėje žmonės gali įsigyti tiek miesto medaus, tiek medaus iš Lietuvos miškų ir pievų, bičių vaško žvakių, mūsų unikalaus dizaino atviručių ar sužinoti apie vykstančias edukacijas,“ – pasakoja „Urbanbee.lt“ įkūrėjas.

 

Į bites – per medų

Paklaustas, o kas jį patį atvedė į bičių pasaulį, Paulius pirmiausia pamini savo bitininką senelį ir jo bityną perėmusį krikšto tėtį. Vis dėlto didžiausias susidomėjimas bitėmis atėjo… per medų.

„Atradau medaus subtilybes, jo skirtingas rūšis, skonių paletes. Pradėjau smalsiai tyrinėti lietuvišką medų, lyginti jį su užsienio medumi. Besidomėdamas medumi, apsižiūrėjau, kad jau ir pats turiu penkis avilius,“ – juokiasi pašnekovas.

Medaus įvairovė plati, kaip ir plati medingų augalų rūšių paletė. Nors kiekvienos natos išvardinti neįmanoma, tačiau atpažinti vienarūšį medų Pauliui vieni juokai: „Esu išlavinęs šią juslę. Medaus skonių pasauliu domiuosi dar seniau nei bitininkyste. Kaip kiti žmonės degustuoja vyną ar sūrius, taip aš turiu namuose spintą medaus iš įvairiausių kraštų – net iš Zambijos, Naujosios Zelandijos. Medus mane nuoširdžiai žavi. Kur benuvykčiau, parsivežu tos šalies medaus“.

 

Miestai – palanki erdvė bitėms gyventi

Tuo tarpu bitininkystė miestuose – nors ir iš pirmo žvilgsnio atrodanti neįprasta – iš tiesų buvo labai logiškas ir tvarus žingsnis, kurį žengti paskatino užsienio didmiesčiuose matyti pavyzdžiai.

 

„Miestų bitininkystė sukuria puikią atmosferą bitėms gyventi. Mieste šiltesnės žiemos, pastatų stogai, ant kurių įkurdiname avilius, atkuria natūralią bičių buveinę – gyventi aukštai, kaip kad jos natūraliai gyvena aukštų medžių drevėse. Be to, ten yra mažiau drėgmės – o tai reiškia mažiau ligų ir sveikesnes bites, nes bitės nebijo šalčio, bet bijo drėgmės,“ – privalumus vardija Paulius.

Be to, Lietuvos miestai yra labai žali, ypač lyginant su kitais Europos didmiesčiais, juose didelė augalų nektaro įvairovė visą sezoną. Pasak Pauliaus, miestuose surinktas nektaras gali būti labai aromatingas, įvairių rūšių ir plačios skonių paletės.

Ar visi miestai tinka gyventi bitėms? Vakarų pasaulio patirtis rodo, kad bitės gali gyventi net tokiuose megapoliuose kaip Niujorkas ar Londonas. Žinoma, tankiai apstatytame mieste sunešamo nektaro bus mažiau, tačiau bitėms išgyventi jo puikiausiai pakaks.

 

„Lietuvoje – ir Kaune – pakanka apsidairyti, kad pamatytume tai, ką daugelis nepelnytai nuvertiname: turime didžiulius parkus ir žalumos pilnus rajonus. Mes patys ne atsitiktinai savo bityno bazę įkūrėme Vilijampolėje, kurią supa medžiais apaugę šlaitai. O bitės juk skrenda rinkti nektaro maždaug 3 km spinduliu; esant labai palankioms sąlygoms, gali nuskristi ir apie 5 km,“ – pasakoja Paulius, pats kažkada gimęs Kaune ir iki šiol jaučiantis ryšį su miestu.

Įkurdinti verslą Kaune paskatino tiek patogi miesto lokacija šalyje – patogu nuvykti į kitus miestus, kuriuose teikiamos bičių priežiūros paslaugos, tiek Kauno augimas – ir besiplečiančių verslų, ir infrastruktūros plėtros atžvilgiu.

 

Tai koks yra Kauno miesto medaus skonis?

Medus, kurį „Urbanbee.lt“ bitės suneša Kaune, yra iš centro ir Vilijampolės apylinkių. Pasak didelę medaus degustavimo patirtį turinčio Pauliaus, Kauno medus labai aromatingas ir turi plačią skonių paletę: „Mane šis medus labiausiai žavi stipriu liepų poskoniu vasaros metu. Kai žmonės ieško tikro liepų medaus turguose ar parduotuvėse, visada sakau: pabandykite Kauno miesto medaus ir pajusite tikrą liepų skonį.“

Šaltinis: „Urbanbee.lt“ nuotrauka.

Džaugiamės,
kad užsukote į Kauną!

Pasirinkite Jus dominačią sritį: