Kauno elektronikos sektoriaus lyderiai kartu su aukštosiomis mokyklomis ir partneriais kviečia moksleivius į nemokamus elektronikos būrelius Kaune. Kampanija „Ateitis elektronikams“ net 60-čiai moksleivių dovanoja užsiėmimus įkvepiančiose KTU MLab erdvėse, o iniciatyvai pasiteisinus ir esant didesniam poreikiui, ateityje ketina auginti nemokamų vietų skaičių.
„Ateitis elektronikams“ – tai keturių didžiausių elektronikos komponentų gamybos įmonių Kaune – „HELLA Lithuania“, „Kitron“, „Littelfuse LT“ ir „Teltonika Networks“ – bei Kauno technologijos universiteto (KTU), Lietuvos inžinerijos kolegijos (LIK) ir kitų partnerių sukurta iniciatyva. Jos tikslas – supažindinti moksleivius, jų tėvus ir tiksliųjų mokslų mokytojus su elektronikos inžinerijos profesija, parodyti jos perspektyvas bei realius praktinius pritaikymus.
Lietuvai siekiant tapti aukštos pridėtinės vertės technologijų šalimi, Kaunui, šiandien esančiam pagrindiniu elektronikos inžinerijos centru Lietuvoje, tenka ypatingas vaidmuo: čia ne tik stipriausia šių specialistų paruošimo bazė, bet ir įsikūrusios pasaulinės elektronikos gamybos įmonės, kurioms nuolat reikia elektronikos inžineriją išmanančių darbuotojų – o ateityje jų reikės dar daugiau.
Geriausias sudominimas – išbandžius teoriją praktiškai
Jau ketvirtus metus vykstanti kampanija ne tik organizuoja susitikimus su moksleiviais bei mokytojais, bet ir įsteigė nemokamus elektronikos būrelius, kuriuose jaunieji entuziastai gali įgyti praktinių įgūdžių ir susipažinti su inžinerija iš arti.
„Tokių būrelių idėja kilo keliaujant per mokyklas ir matant, kad didžiausią susidomėjimą elektronika bei tiksliaisiais mokslais apskritai jauniems žmonėms sužadina gyvas ir tiesioginis bendravimas bei galimybė patiems kurti, konstruoti, išbandyti teoriją praktiškai. Ypač tuo įsitikinome, kai atrinktose mokyklose atvykdavome su pristatomaisiais užsiėmimais bei litavimo stotelėmis. Beje, vėliau mokykloms netgi dovanojome tas litavimo stoteles – kad šios jau savo jėgomis toliau vykdytų užsiėmimus ir skatintų vaikus domėtis elektronikos sritimi“, – apie idėjos atsiradimą pasakoja prie kampanijos „Ateitis elektronikams“ koordinavimo dirbantis VšĮ „Kaunas IN“ Verslo skyriaus vadovas Andrius Veršinskas.
Jis pastebi, kad geriausias laikas sudominti ir įtraukti vaikus – toli gražu ne paskutinės mokyklos klasės: „Paradoksalu, kad apie ateities profesiją reikia pradėti kalbėti anksti, jau 7-8 klasėse, nes būsimo kelio pasirinkimai ir savo ateities trajektorijos matymas brėžiamas jau tokiame amžiuje – o tai reiškia, kad investavęs į vaikus dabar, darbuotojo savo versle sulauksi tik po gerų 7–8 metų. Tačiau tai – tvarus kelias. Juolab kad Kaunas šiandien yra pagrindinis elektronikos inžinerijos centras Lietuvoje, tad natūralu, kad tokia nemokamų būrelių iniciatyva startuoja būtent Kaune“.
Nuo gamybos planavimo iki bandymų laboratorijoje
Apie tai, kokia svarbi ateities profesijos pasirinkimui gali būti tiesioginė patirtis ir galimybė prisiliesti prie elektronikos inžinieriaus darbo kasdienybės, kalba ir verslo atstovai: pasak UAB „Hella Lithuania“ komunikacijos ir darbdavio ženklodaros specialistės Eglės Kuznetsovės, labai svarbu jau ankstyvame mokykliniame amžiuje mokomuosius dalykus susieti su realiu gyvenimu – ir pateikti paaugliams atsakymus į tokį dažną klausimą „O kam man to reikia, kur galėsiu tas žinias panaudoti?“.
„Kaip jau parodė „Ateitis elektronikams“ programa, galimybė mokykloje ar už jos ribų „pačiupinėti“ schemą, sulituoti, išardyti, surinkti, atlikti kitas užduotis yra labai svarbi suvokimui, kaip tose užduotyse veikia ir fizika, ir matematika, kokie gaminiai, produktai iš to gimsta. Tokių užsiėmimų metu moksleiviai ne tik atranda kūrybinę elektronikos pusę, bet ir iš arti pamato, ką šios srities specialistai veikia gamybinėse įmonėse. Kai turi įsivaizdavimą ir viziją – tampi daug labiau motyvuotas jos siekti“, – sako E. Kuznetsovė.
Pačioje „Hella Lithuania“ gamykloje Kaune elektronikos inžinieriaus profesijos pritaikymas – itin platus: jie gali dirbti gamybos (produkto), gamybinių procesų, kokybės inžinieriais, padeda užtikrinti standartus atitinkančią tiek komponentų (iš ko gaminama), tiek produktų (tai, kas pagaminama) kokybę.
„Elektronikos studijas baigę specialistai pas mus gali dirbti tiek prie linijos, tiek laboratorijoje. Tai jie planuoja sudėtingų gamybinių linijų įsigijimą, jas įdiegia ir prižiūri, pritaiko konkretaus gaminio serijinei gamybai, identifikuoja ir šalina gedimus. Mūsų komandoje elektronikos žinių turintys darbuotojai atlieka svarbų vaidmenį tiek planuojant gamybą, tiek užsakant komponentus ir prižiūrint visą tiekimo grandinę“, – pasakoja vienos iš stambiausių elektronikos gamintojų Kauno regione atstovė.
Kas ir kada?
Būreliai vyks iki pat šių mokslo metų pabaigos, į juos registruotis ir lankyti gali 5-12 klasių moksleiviai iš bet kurios mokyklos: kviečiami visi, besidomintys elektronika, mėgstantys kūrybiškai spręsti problemas ir norintys praktiškai pritaikyti savo idėjas.
Elektronikos būrelius veda ir organizuoja Kauno moksleivių techninės kūrybos centro specialistai, o patys užsiėmimai vyks vos prieš metus duris atvėrusioje, moderniausias laboratorijas šalyje pristačiusioje KTU Mlab – kad įkvėpimo būtų dar daugiau!
Moksleiviai ne tik susipažins su elektronikos komponentais ir jų funkcijomis, mokysis litavimo ir elektrinių matavimų pagrindų, bet ir projektuos schemas, dirbs su mikrovaldikliais, programuos ir kurs savo elektroninius projektus. Be teorinių žinių, užsiėmimuose akcentuojama praktinė patirtis: moksleiviai ne tik išbandys inžinerijos įrankius, bet ir lankysis elektronikos gamyklose, kur pamatys, kaip realiai kuriami ir gaminami modernūs įrenginiai.
Vietų skaičius ribotas – todėl organizatoriai kviečia nedelsti ir registruotis jau dabar šioje nuorodoje: https://ateitiselektronikams.lt/bureliai/