Gedvita Kauno startuoliai
Kauno mokslo ir technologijų parkas
2021 12 02
Nuotolinę ir ilgalaikę širdies darbo priežiūrą atlieka kauniečių kuriami išmanūs marškinėliai

Širdies ir kraujagyslių ligos išlieka pagrindine europiečių mirties priežastimi. Pacientams, sergantiems šiomis ligomis, gali padidėti širdies pažeidimo, širdies raumens uždegimo, stazinio širdies nepakankamumo (CHF), kraujo krešulių ir nenormalaus širdies ritmo rizika. Dėl to labai svarbu sekti tokių pacientų širdies sveikatos būklę. Kauniečių mokslininkų „Gedvita“ komanda sukūrė sprendimą, kaip elektrokardiogramos paslaugas atlikti nuotoliniu būdu pasitelkiant išmaniuosius marškinėlius.

 

Išmanieji marškinėliai „Cardio Gedi“ geba registruoti EKG ir ją siųsti į pacientui bei gydytojui prieinamą programą. „Tai proaktyvus sveikatos būklės stebėjimas, leidžiantis patogiau ir greičiau užkirsti kelią rimties širdies darbo sutrikimams“, – sprendimą pristato projekto iniciatorius dr. Gediminas Mikulėnas.

Mokslininko suburta komanda sprendimą jau pristatė Vokietijos Berlyno „Herztinstitut“, Kaselio „Marienkrankenhaus“ ligoninei, Kauno klinikų ir „Santaros“ klinikų specialistams. Dalyvaudami verslo misijoje Šveicarijoje, Bazelio mieste, kūrėjai projektą pristatytė žymioms farmacijos kompanijoms „Roche“ ir „Navartis“. „Medica“ parodos metu Diuseldorfe startuolio komanda pademonstravo EKG realiu laiku įvairiems pasaulio medicininės įrangos gamintojams.

„Sulaukėme gerų atsiliepimų ir pastebėjimų, kad tai yra naujas proveržis pacientų ir kardiologų santykiams“, – sako  dr. G. Mikulėnas. Inovaciją sudaro ištisa sprendimų grandinė: marškinėliai, juose integruoti davikliai, magnetinės jungtys tarp marškinėlių ir originalaus kardiografo, valdiklio programėlė, mobilaus telefono programėlė, serverio duomenų bazė bei žiniatinklio programa kardiologo kompiuteryje ar mobiliame telefone, kuri naudoja duomenis iš serverio.

Tokie marškinėliai padeda gydytojams nuotoliniu būdu stebėti žmonių širdies darbą ir sužinoti apie gresiančias sveikatos problemas. Pranešimas gali būti siunčiamas gydytojui, aptikus rimtesnę grėsmę – stacionarinės apžiūros specialistui. Programa, apdorojanti marškinėlių jutiklių duomenis, vos pastebėjusi įtartinus širdies ritmo rodiklius, gali išsiųsti pranešimą ir pacientui, kad reikalinga kreiptis į specialistus.

„Mūsų tikslas – pateikti rinkai visapusį įrenginį, pagrįstą išmaniąja tekstile. Mes neketiname kurti didelę biosignalų duomenų bazę, nes jas kuria didelės, daug išteklių reikalaujančios įmonės. Mūsų prietaisas nėra toks tikslus kaip stacionarus medicinos prietaisas, tačiau juo paprasta naudotis, jis prieinamas vartotojui ir pigesnis“, – sako inovacijos autorius. Startuolio idėja buvo plėtojama mokslininko disertacijoje „Biosignalų atpažinimas remiantis koreliacine analize“ pagrindu.

„Pagalvojau, jei būčiau buvęs įspėtas apie artėjantį širdies infarktą, rizika ir žala galėjo būti ribota, arba visai būtų užkirstas širdies infarktui kelias. Todėl man kilo mintis padėti kitiems, kurie atsiduria panašiose situacijose“, – prisimena idėjos autorius dr. G. Mikulėnas.

 

***

Jau keturis metus daugiau nei šimto startuolių bendruomenę vienijantis Kauno mokslo ir technologijų parkas inicijuoja Kauno startuolių apdovanojimus ir DELFI transliacijos metu skelbia vienus didžiausią pažangą mokslo ir verslo srityse sukūrusius Kauno startuolius. „Gedvita“ yra vienas iš verslų nominuotų apdovanojimuose.

 

Kauno startuolių rinkimus sudaro du etapai:

I ETAPAS. Lapkričio 30-gruodžio 5 d. (imtinai) vyks atviras balsavimas naujienų portale DELFI. Šiame etape DELFI skaitytojai išrinks kauniečių metų technologiją.

II ETAPAS. Gruodžio 6 d. komisija išrinks keturis startuolius nominacijose:

  • Sveikatos technologija
  • Robotikos sprendimas
  • Metų proveržis
  • Aplinką tausojantis sprendimas

 

Balsavimo laikotarpis: lapkričio 30-gruodžio 5 d. Už kiekvieną nominantą galima balsuoti vieną kartą per dieną. https://www.delfi.lt/apps/startuoliaikaune/

 

Plačiau apie renginį: https://www.facebook.com/events/599006071419841

Šaltinis: „Gedvita“ nuotr.

Džaugiamės,
kad užsukote į Kauną!

Pasirinkite Jus dominačią sritį: