2018 03 15

Atsinaujinę Kauno menininkų namai kasmet pritraukia tūkstančius lankytojų

Nuotrauka: I. Navickaitė.

Ypatingos auros apsupti, ne vienos kauniečių kartos pamėgti, 46 metus skaičiuojantys Kauno menininkų namai (KMN) jau kuris laikas patiria didžiulių pokyčių metą ir lankytojus pasitinka gerokai atsinaujinę.

„Išlikome vienintelė tokio pobūdžio įstaiga Lietuvoje, nes sugebėjome per trumpą laiką persiorientuoti ir atnaujinti tiek auditorijas, tiek turinį, komunikaciją bei identitetą. Nusibrėžėme naujas, ilgalaikes veiklos kryptis, atradome savo vietą ir aktualumą, tad pabaigę transformacijų etapą, stengiamės įgyti atpažįstamą veidą, kurį puoselėsime ir auginsime,“ – sako KMN direktorė Rūta Stepanovaitė.

 

Šimtai renginių, tūkstančiai lankytojų

Dar visai neseniai menininkų namais galėjo pasigirti ir Vilnius bei Klaipėda, tačiau šiandien KMN yra vienintelė tokio pobūdžio institucija Lietuvoje, išlaikiusi ir pavadinimą, ir lokaciją.

„Kaip bet kuriai ilgus metus veikiančiai institucijai, ateina momentas, kai tenka nuspręsti: ar gebėsime prisitaikyti prie šiandieninių sąlygų, ar turinys, su kuriuo dirbame, yra aktualus publikai. Drįsčiau teigti, kad šį išbandymą Kauno menininkų namai puikiai išlaikė: per porą pastarųjų metų vyko didžiuliai pokyčiai ir transformacijos organizacijos viduje, po kurių kardinaliai atsinaujinome visomis prasmėmis,“ – pasakoja Rūta Stepanovaitė.

Nuotrauka: I. Navickaitė

Kultūriniame Kauno žemėlapyje įsitvirtinusios įstaigos vadovė pabrėžia, kad nors KMN eina transformacijų keliu, vis dėlto nenubraukia savo išskirtinės praeities ir šiuos namus gaubiančios legendos.

Vien per praeitus metus KMN buvo surengta per 270 renginių – koncertai, parodos, diskusijos, kino ir šokių peržiūros, atliekamojo meno pasirodymai, edukacinės programos, kūrybinės dirbtuvės. Visi jie skirti įvairiausioms amžiaus grupėms ir atliepia skirtingus įvairių auditorijų poreikius.

Kad lankytojai nepasiklystų toje gausybėje, stengiamasi formuoti renginių ciklus, išlaikant programos vientisumą. Tokiu būdu KMN ne tik siekia augintis savo auditoriją, bet ir pasiūlyti jai kokybišką, reguliarų turinį.

„Daug šviežių idėjų pasiūlo atsinaujinusios mūsų komandos nariai – jauni savo sričių profesionalai. Šiuo metu kolektyve yra trylika darbuotojų, kurie vien per praeitus metus į Kauno menininkų namus pritraukė per 17 000 lankytojų.“

 

Naujas identitetas ir nauji formatai

KMN atsinaujino ne tik savo renginių programa. Šiemet buvo pristatytas naujas vizualinis identitetas, įkvėptas tarpukario stilistikos, kuri KMN aktuali dėl išskirtinių įstaigos patalpų – 1930 metų statybos modernistinės vilos.

Kita atsinaujinusių KMN kryptis – menininkų rezidencijos.

„Paprastai tariant, rezidencijos yra tokia platforma, kurioje atvykę menininkai KMN gali vykdyti savo meninę veiklą. Galima reziduoti nuo savaitės iki mėnesio. Suteikdami galimybę įvairiems menininkams kurti ir atvirai pristatyti savo kūrybą vietos bendruomenėms, didelį dėmesį teikiame tam, kiek bus įtraukti ir vietos kūrėjai, – apie naująjį meninės veiklos formatą pasakoja KMN direktorė. – Rezidencijų platformos startas buvo šių metų pradžioje. Iki tol jas išsibandėme su keliais projektais: pavyzdžiui, tarptautine rezidencija „Centras“; nuo vėlyvo rudens turime svečių rezidenciją – šiuolaikinio meno ir teorijos knygyną „Six Chairs Books“, kuris reziduoja buvusioje KMN grimerinėje ir siūlo nišinių leidinių selekciją bei organizuoja tų leidinių skaitymus.“

Nuotrauka: A. Eikevičiūtė

Nuo šių metų sausio dirbama su pirmaisiais KMN menininkų programos rezidentais, kurie atstovauja labai skirtingas praktikas – tiek atliekamuosiuis, tiek vizualiuosius menus. „Daugiausiai planuojant šių metų programą turime menininkų duetų. Dažnai vienas yra lietuvis, kitas – užsienio kolega, su kuriuo vystomas meninis projektas.

Kurdami menininkų rezidencijas matėme tai kaip galimybę praplėsti savo geografiją į užsienį, tapti matomais ir žinomais, ateityje atpažįstamais ne tik vietos, bet ir tarptautiniame kontekste. Smagu tai, kad atvykstantys menininkai yra labai skirtingų mokyklų atstovai, turi tam tikrus metodus, kuriais dirba, ir jais dalijasi tiek su mūsų vietiniais profesionalais, tiek su publika, ateinančia susipažinti su jų kūryba,“ – apie rezidencijų platformos aktualumą pasakoja R. Stepanovaitė.

Pasak įstaigos vadovės, šiemet KMN rezidencijose bus nemažai atliekamojo menų atstovų – šiuolaikinio šokio atlikėjų, choreografų, atliekamojo meno menininkų, taip pat vizualiųjų menų atstovų, dirbančių su fotografija ir kitomis medijomis. Vasarą laukiama keliaujančio autobuso, kuris įsikurs KMN kieme ir reziduodamas pristatys savo programą.

 

Visa informacija apie kultūrines veiklas Kaune – vienoje vietoje

Dar viena nauja KMN veiklos kryptis – kuriamas kultūros informacijos centras, kurio misija – skleisti kultūros informaciją tiek miesto, tiek šalies ar tarptautiniu mastu.

„Galima sakyti, kad žengdami šį žingsnį praplečiame savo veiklos geografiją – nes rūpinsimės ne tik tuo, kas vyksta KMN, bet ir visame mieste. Mūsų infocentras rinks ir teiks informaciją išskirtinai apie kultūrą,“ – naujienomis dalijasi KMN vadovė.

Platforma veiks ne tik internetiniu, bet ir fiziniu pavidalu: pirmajame KMN aukšte netrukus duris atversiantis infocentras, į kurį galės užsukti visi norintys gauti išsamios informacijos apie Kaune vykstančius meno ir kultūros renginius.

„Nekantraujame pradėti infocentro veiklą: informuoti žmones apie tai, kas vyksta Kauno kultūriniame lauke, ką verta pamatyti. Vėliau numatome ir lydinčią renginių programą, kuri būtų orientuota į edukacinius užsiėmimus, kūrybines dirbtuves, bendruomenių kūrybines veiklas. Ketiname prisidėti ir prie kultūros decentralizacijos – skleisti kultūrinę informaciją tikslingai į Kauno mikrorajonus – tai numatyta jau šių metų pabaigoje arba kitų pradžioje,“ – apie Kauno kultūrinio infocentro ambicingus tikslus pasakoja R. Stepanovaitė.

VšĮ „Kaunas IN“ verslo skyriaus informacija.

Susiję straipsniai