2020 01 31

IT darbuotojų poreikio padiktuoti sprendimai: nuo neformaliojo mokymo iki įmonių akademijų

„Kaunas Coding School“ archyvas.

Auganti informacinių technologijų specialistų paklausa kaitina rinką ne tik pasaulyje, Lietuvoje, bet ir Kaune. Kad ribota kvalifikuotų darbuotojų pasiūla netaptų plėtros ir augimo kliūtimi, įmonės imasi įvairių sprendimų, o talentus pradeda medžioti jau net ne universiteto, bet nuo mokyklos suolo. Visgi, ne mažiau svarbi kryptis – suaugusiųjų perkvalifikavimas – atneša naujų vėjų ir priverčia kitaip pažvelgti į specialistų trūkumą.

Persikvalifikavimą lemia itin stipri motyvacija

Ne atsitiktinai šią vasarą „Kauno augančių verslo apdovanojimų“ K.A.V.A. 2019 nominacijoje „Kaunas didžiuojasi“ triumfavo „Kaunas Coding School“: tai vienintelė tokia suaugusiųjų persikvalifikavimo mokykla Lietuvoje besiorientuojanti tik į suaugusiuosius ir į jų karjeros posūkį į IT sritį.

Vien Kaune įvairias šios mokyklos mokymų programas jau baigė per 750 žmonių ir, kaip pastebi mokyklos vadovė Justina Kugytė, baigusiųjų skaičius kasmet tendencingai auga: „Neformalaus mokslo mastai didėja kartu su augančiu žmonių supratimu, kad tobulėti ir mokytis reikia visą laiką. Ir kad bet kurioje gyvenimo srityje gali susidurti su IT technologijų išmanymo reikalaujančiomis užduotimis“.

Nuotrauka iš „Kaunas Coding School“ archyvo.

Auga ne  tik mokyklą lankančių grupių skaičius, bet ir programų įvairovė: vos prieš kelis mėnesius čia startavo Duomenų analitikos mokykla – „Data School“, kurios poreikį padiktavo akivaizdžios rinkos tendencijos, liudijančios augantį šių specialistų poreikį.

„Įvairių sektorių kompanijos, siekdamos efektyvinti savo veiklą, susiduria su duomenimis ir atranda įrankius, kurie padeda tuos duomenis tvarkyti. Medicinos, teisės, finansų sektorius – visiems jiems prireikia duomenų analitikų, kurie padeda kompanijoms tapti efektyvesnėms. Šiuos mokymus jau baigė penkios studentų grupės, tarp kurių turėjome pačių įvairiausių baigiamųjų darbų – nuo pardavimų prognozavimo iki medicinos sektoriaus prognozių,“ – pasakoja J. Kugytė.

Mokyklos pasirinktas veiklos modelis unikalus tuo, kad į mokymus yra kviečiami iki tol IT srityje patirties neturėję suaugusieji: nors ateina iš pačių įvairiausių profesinių sričių, bet visus juos vienija du svarbiausi dalykai – noras įsilieti į IT rinką ir itin stipri motyvacija.

„Per kelerius veiklos metus pastebėjome vieną dalyką: kai žmogus ryžtasi kardinaliai keisti profesiją, jo sprendimą neabejotinai lemia tvirta motyvacija. Tai atsispindi tiek moksluose, tiek, vėliau, ir darbuose. Todėl mūsų studentus taip vertina įmonės-partneriai, vėliau pakviečiantys norinčius ir atitinkamų gebėjimų turinčius abiturientus pas save. Negana to, iš buvusių profesinių sričių šie žmonės atsineša vadinamųjų soft skills – tarkime, moka dirbti komandoje, supranta, kas tai yra projektai ir kaip juos valdyti ir t. t.,“ – pasakoja J. Kugytė.

Iš viso „Coding School“ turi apie 150 įmonių-partnerių Lietuvoje, iš jų per 60 – Kaune. Dalis šių partnerių – IT kompanijos, kita dalis – kitokio profilio verslai, turintys savo IT padalinius.

Vasario 29 d. „Coding School“ organizuos pirmąją darbdavių mugę „Tech Mugė 2020“, kurioje įmonės galės prisistatyti persikvalifikuojantiems darbuotojams ir pakviesti juos prisijungti greituosiuose darbo pokalbiuose. Pirmoji tokia mugė vyks Vilniuje, o vėliau tikimasi ją suorganizuoti ir Kaune.

Augti padeda persikvalifikavę darbuotojai

„Present Connection“ archyvas.

Vienas iš sėkmingos partnerystės tarp suaugusiųjų perkvalifikavimo įstaigų ir verslo pavyzdžių – profesinį pasirengimą „Kaunas Coding School“  gavę abiturientai įsidarbina ir tęsia savo karjerą „Present Connection“. Tarp šios įmonės programuotojų yra ir buvęs biotechnikos bei maisto technologijos specialistas, ir chemijos inžinierius, šaltkalvis-įrankininkas ir pan. Šiuo metu kompanijoje jų dirba 19.

„Ne paslaptis, kad patyrusių specialistų Kaune vis dar trūksta. Todėl nemažai pastangų skiriame jiems auginti – įgyvendiname praktikas, rengiame mokymų akademijas, bendradarbiaujame su universitetais ir kitomis organizacijomis. Tik tokiu būdu galime užtikrinti, kad klientams užsienyje galėsime siūlyti savo paslaugas ir užtikrinti jų kokybę“, – sako UAB „Present Connection“ vadovas Domantas Jovaišas.

Emigrantus parviliojanti Akademija

Prieš 18 metų įkurta tarptautinė skaitmeninių inovacijų kompanija NFQ įgyvendina didelės apimties internetinės plėtros, verslo skaitmenizavimo, verslo analitikos, duomenų mokslo projektus, tad turi itin didelį IT specialistų poreikį. Dar 2012 veiklą pradėjusi NFQ Akademija ne tik padeda pačiai įmonei pritraukti talentus, bet ir prisideda prie Lietuvos programuotojų bendruomenės kūrimo.

NFQ Akademijos principas paprastas: tai tiltas tarp universiteto ir realaus profesionalų pasaulio – 3 mėnesių trukmės teorinių ir praktinių žinių akseleratorius. Besimokantiems užduodami namų darbai, kuriuos išspręsti padeda ir susijusias paskaitas dėsto NFQ dirbantys specialistai, o studentai suburiami į komandas, kurias kuruoja mentoriai.

Ilgą laiką studijos buvo organizuojamos keliuose miestuose, tačiau nuo 2019 rudens programa buvo apjungta, o paskaitos transliuojamos tiesiogiai, sujungiant IT studentus visuose trijuose miestuose – Kaune, Vilniuje ir Šiauliuose.

„Esame pirmieji Lietuvoje siūlantys kursus nuotoliniu būdu emigravusiems lietuviams su galimybe grįžti į tėvynę ir siekti karjeros IT sektoriuje. Idėją padiktavo mūsų pačių įžvalgos: ne vienas mūsų įmonėje dirbantis aukšto lygio specialistas yra grįžęs kurti ir dirbti į Lietuvą po gyvenimo užsienyje. Tarp jų – ir aš pats. Septynerius metus dirbdamas Didžiojoje Britanijoje ir Australijoje savo akimis įsitikinau, kad pasaulio lietuvių bendruomenėje gausu talentingų, geriausius universitetus pabaigusių ir išskirtines patirtis sukaupusių žmonių. Jų žinios gali kurti pridėtinę vertę Lietuvai, ir jie mielai dirbtų mūsų technologijų sektoriuje – tereikia sukurti šiems talentams tinkamas priežastis ir galimybes realizuoti savo potencialą. Lietuvos Statistikos departamento duomenimis, per 463 tūkst. lietuvių gyvena užsienyje, tad mes siunčiame žinią, kad gabus ir motyvuotas žmogus Lietuvai yra reikalingas, o NFQ Akademija gali būti puikia priežastimi ir motyvacija sugrįžti,“ – tvirtina Akademijos koordinatorius Petras Janulevičius.

Iš viso nuo 2012 m. NFQ Akademiją jau baigė per 650 žmonių, iš jų NFQ ir „HomeToGo“ įdarbino per 120. Šiandien dauguma jų – aukšto lygio ekspertai, užimantys mid/senior programuotojų pozicijas ir dirbantys prie stambių projektų. Šį rudenį Akademija susilaukė anketų iš bent 10-ies skirtingų užsienio valstybių: nuo Anglijos, Rumunijos iki Jungtinių Arabų Emyratų. 16-ąją Akademijos laidą sėkmingai pabaigė 4 užsienio lietuviai, iš kurių trys aktyviai dalyvauja įdarbinimo atrankos procese. 2020-aisiais NFQ ketina toliau tęsti šią misiją ir tikisi atrasti talentų ne tik Lietuvoje.

„Kaunas IN“ verslo skyriaus informacija.

Susiję straipsniai