2018 10 26

„Kauno startuoliai“ įsibėgėja: dalyvių įspūdžiai iš pirmų lūpų

Kauno startuolių programoje verda darbai: nuo nemokamų, atvirų tinklinimo paskaitų, iki atrinktų komandų intensyvaus darbo su tarptautiniais mentoriais aštuonių savaičių akceleratoriuje. Apie tai, kaip viskas atrodo „iš vidaus“, pakalbinome šių metų Kauno startuolių  programos dalyvius – tuos, kurie skiria savo laiką mokyti bei dalintis, ir tuos, kurie nekantrauja pritaikyti įgytas žinias savo esamuose ar dar tik planuojamuose versluose.

 

Tendencija: į tradicinius verslus pažvelgti naujai

Nuo intelektinės nuosavybės apsaugos, idėjos pristatymo investuotojams, iki tikslinės vartotojų grupės identifikavimo ir kitų jaunam verslui aktualių temų – apie tai atvirose ir nemokamose Kauno startuolių tinklinimo dalies paskaitose nuo spalio mėnesio pasakoja patyrę savo sričių profesionalai, lektoriai ir mentoriai, dalindamiesi tiek patirtimi, tiek susistemintomis teorinėmis ir praktinėmis žiniomis.

Vienas jų, Lietuvos inovacijų centro projektų vadovas Gytis Junevičius, jau 11 metų dirba tiek su jaunomis kompanijomis, tiek su augančiais, besiplečiančiais verslais. Prie šių metų Kauno startuolių programos Gytis prisidėjo kaip motyvatorius – dalinosi savo patirtimi ir atkreipė klausytojų dėmesį į dažniausiai pasitaikančias ir jaunam verslui koją pakišančias klaidas.

Bendraudamas su šių metų Kauno startuolių programos dalyviais jis pastebėjo, kad pateikiamos startuoliškos idėjos atspindi šiuo metu vyraujančią tendenciją – einama į IT sektorių, kuris reikalauja mažiausiai išorinių resursų ir pirminių investicijų. Kita vertus, pasak Gyčio, auditorijoje rinkosi kiek daugiau žinių turintys ir šiokios tokios patirties sukaupę startuoliai: jų idėjos labiau apgalvotos, pagrįstos, tai nėra „skraidžiojimo padebesyse“ etapas, atvirkščiai – nemaža dalis projekte dalyvaujančiųjų idėjų, jas kiek pakreipus, jau galėtų būti paverstos veikiančiu realiu verslu.

„Ar dalyvių idėjos nustebino? Mane nustebinti sunku, tačiau pradžiugino tai, kad net analizuodami gana tradicinius dalykus ir tradicines idėjas, dalyviai sugebėjo į juos pažvelgti visai kitu kampu ir pateikti visai kitokių įžvalgų. O tai yra labai svarbu: gebėti net labai tradicinį verslą apsukti taip, kad jis taptų inovatyvus,“ – pabrėžia Kauno startuolių programos lektorius.

Tuo tarpu vienas iš tinklinimo programos paskaitų klausytojų – Naglis Ausmanas– sako, kad nors studijų metais Lietuvoje ir JAV nuolat tekdavo klausyti pavienių paskaitų verslumo tema, tačiau tokiuose nuosekliuose paskaitų cikluose kartu su komanda dalyvaująs pirmą kartą ir tvirtina, kad jų naudą pervertinti būtų sunku: „Paskaitos išties vertingos: kalba žmonės, žinantys ir išmanantys kalbamą dalyką, jų įdomu klausytis, be to, jie puikiai pasiruošę“.

Visai neseniai kartu su dar keturių patyrusių inžinierių komanda Naglis įkūrė įmonę „Protozauras“, teikiančią prototipų kūrimo paslaugas. Beveik visi komandos nariai – KTU auklėtiniai, dirbantys su mechanika, automatikos-elektronikos projektais: jie konsultuoja produktų kūrėjus, pagamina pirmuosius prototipus ar mažas gamybines jų partijas. Pasak Naglio, šis startuoliams skirtas paskaitų ciklas yra kaip tik tai, ko reikia tokioms šviežiai įkurtoms įmonėms.

 

Kelias į investicijų pritraukimą

Kiek kitokiu principu vykdoma kita Kauno startuolių programos dalis – akceleratorius. Jo tikslas – padėti įmonėms, turinčioms vertingą idėją, išgryninti produktą, patekti į rinką ir užmegzti naudingus ryšius su investuotojais bei reikiamais specialistais, o svarbiausia – pasiruošti varžytis rinkoje dėl investicijų. Komisijos atrinkti akceleratoriaus dalyviai du mėnesius intensyviai dirba su keliomis dešimtimis tarptautinių mentorių ir lektorių.

Viena tokių komandų – medicinos technologijų startuolis MB „Šeši partneriai“. Komanda, sudaryta iš medicinos fizikos ir inžinerijos specialistų, kuria produktą „BrachyDOSE“, skirtą kokybės kontrolei ir užtikrinimui vėžio gydymo procedūrų metu. Pasak kūrėjų, šis įrankis padeda gydytojui onkologui ir medicinos fizikui sužinoti, ar gydymo planas vyksta taip, kaip buvo suplanuota.

Komanda nusprendė dalyvauti Kauno startuolių akceleratoriuje norėdami ne tik įgyti produkto pristatymo ir investicijų pritraukimo žinių, bet ir praplėsti akiratį, užmegzti naujų kontaktų.

„Jau esame sukonstravę produkto prototipą, išbandę jo parametrus artimoje klinikinėms sąlygoms aplinkoje, turime reikiamų inžinerinių žinių, o komandos nariai įgiję patirties dirbdami projektuose ligoninėse ir gydymo centruose“, – pasakoja komandos atstovė Neringa Šeperienė.

„Koks įspūdis po pirmosios akceleratoriaus savaitės? Labai geras: iš lektorių ir organizatorių pusės jaučiame didelį norą padėti, patarti, parodyti, kokia kryptimi sukti. Jau gavome vertingų patarimų apie produkto/idėjos pozicionavimą, pasirengimą pristatymui. Daug patarimų sulaukėme iš Wallace Green ir kitų ekspertų per speed mentoringsesiją. Laukiame ateinančių savaičių susitikimų teisės ir kapitalo pritraukimo temomis“. Akceleratoriaus dalyvė sakosi tikinti, kad pasibaigus akceleratoriaus programai, galės sėkmingai pristatyti savo komandos produktą investuotojams.

Tuo tarpu vienas pagrindinių akceleratoriaus ekspertų, M. Wallace Green, pagrindinį dėmesį dirbdamas su Kauno startuoliais skyrė idėjoms, efektyviems procesams, prezentavimo įgūdžių temoms.

„Konsultuoju jaunus verslus visose Baltijos šalyse, tačiau tarp Lietuvos startuolių jaučiu ypatingą alkį žinioms. Pastebėjau, kad Kauno startuoliai turi stiprų norą sukurti verslą, išsikovoti savo vietą rinkoje. Esu tvirtai įsitikinęs, kad Lietuvos rinka gali labai greitai susilyginti su užsienio rinkomis. O startuoliams, su kuriais šiuo metu dirbu, vis akcentuoju, kad svarbu pirma išgryninti savo produkto siūlomą vertę, o tada kurti produktą,“ – sako tris savaites Kauno startuolių akceleratoriuje dirbantis ekspertas.

 

„Kauno startuolių“ tinklinimo programos renginiai vyksta kiekvieną savaitę: į atviras paskaitas bei seminarus galima registruotis ČIA.

„Kauno startuolių“ akceleratoriaus veiklos vyks iki gruodžio dienos, o jo pabaigoje visi dalyvavę startuoliai pristatys savo idėjas investuotojams.

 

VšĮ „Kaunas IN“ verslo skyriaus informacija

Susiję straipsniai