2020 12 28

Užsienio investuotojų apklausa Kaune: verslo aplinkos palankumą liudija planuojama plėtra

Investicinės aplinkos Kaune gerinimo ir tarptautinės miesto rinkodaros funkcijas atliekanti VšĮ „Kaunas IN“ metus užbaigia apibendrinančia, naudingų įžvalgų tolimesnei veiklai bei tikslams suteikiančia apklausa: Kaune veikiančių užsienio kapitalo įmonių buvo paprašyta įvertinti miesto palankumą skirtingų verslo sričių vystymui aspektus, miesto patrauklumą verslui kurtis ir plėstis.

„Tai – pirmoji, tačiau, esame įsitikinę – tikrai ne paskutinė tokia tikslinė apklausa, kurios metu paprašėme užsienio investuotojus įvertinti verslo aplinką Kaune pagal keletą kriterijų. Pagrindinis jos tikslas – įsivertinti mūsų pačių veiklos kryptis dirbant su investuotojais bei verslu Kaune, pasitikrinti, ar vienodai matome verslui iškylančius iššūkius bei aktualiausius taškus, kuriuose galėtume bendradarbiauti. Manome, kad ateityje tokia apklausa galėtų tapti kasmetine ir pasitarnauti kaip investicinės aplinkos Kaune barometras, nurodantis esamas ir būsimas pokyčių kryptis. Todėl, esame labai dėkingi savo laiką atsakymams skyrusiems respondentams,“ – sako VšĮ „Kaunas IN“ verslo skyriaus vadovas Andrius Veršinskas, pridurdamas, kad apklausa puikiai papildo jau esamas veiklas, tokias kaip IBCK – Kauno tarptautinio verslo bendruomenės susitikimai.

Organizatoriai skaičiuoja, kad iš viso apklausoje dalyvavo apie aštuntadalis Kaune veikiančių užsienio kompanijų, didžioji dalis – maždaug pusė respondentų – paslaugų centrai ir IT kompanijos. Atsakymus apklausai taip pat pateikė automobilių ir elektronikos komponentų, sunkiosios pramonės, MRO ir kitų sektorių atstovai. Apklausa apėmė platų spektrą Kauno verslo atstovų – tiek pagal sektorius, tiek veiklos trukmę mieste. Vienos kompanijos jau užtikrintai spėjusios tapti  tikrais Kauno senbuviais ir čia dirba bemaž tris dešimtmečius (nuo 1992-ųjų), kitos – įsikūrusios vos prieš keletą metų.

„Kaunas IN“ verslo skyriaus vadovas Andrius Veršinskas.

„Apklausa siekėme paliesti kuo platesnį ratą Kaune veikiančių verslų – buvo įdomu išgirsti tiek ilgus metus Kaune dirbančių, tiek neseniai čia veiklą pradėjusių užsienio  kapitalo įmonių. Tiesa, pastarųjų santykis kur kas didesnis – tam įtakos turi ne tik suaktyvėjęs užsienio investuotojų atėjimas į Kauną per pastaruosius metus, bet ir mūsų organizacijos glaudesnis kontaktas su naujokais.“– pasakoja A. Veršinskas.

Nors nemaža dalis gautų atsakymų patvirtino tai, kas jau buvo žinoma. O tai – puikus patvirtinimas, kad einama teisinga linkme. Tačiau ši apklausa atskleidė ir kitus, maloniai nustebinusius momentus; pavyzdžiui tai, kad net 83 proc. respondentų nurodė per artimiausius 5 metus planuojantys plėtrą Kaune. Pasak „Kaunas IN“ atstovų, tai liudija į Kauną atėjusių investuotojų pasitenkinimą, o tolimesni plėtros planai geriau nei bet kas kitas demonstruoja investicinės aplinkos palankumą.

Tyrimas, taip pat, patvirtino tendenciją, kad vienas didžiausių ir vis ryškėjančių iššūkių Kauno investiciniam patrauklumui yra reikiamų darbuotojų pasiūla. Visų sektorių apklaustieji nurodė, kad „Aukštos kvalifikacijos specialistai“ ir „Darbo jėgos pasiūla“ yra lemiami sėkmingos jų verslo veiklos kriterijai. Kaip rodo apklausa, Kauno kompanijos yra gana patenkintos rinkoje esančių specialistų kvalifikacijomis, tačiau įžvelgia darbo jėgos pasiūlos stygių.

Tam, kad reikiama žinutė pasiektų tikslinę auditoriją – moksleivius, tėvus, mokytojus – „Kaunas IN“ 2020 m. gruodžio mėn. startavo su specialiai tam skirtu įrankiu – informacine platforma Karjera Kaune“. Ja siekiama geriau supažindinti jaunuolius, būsimuosius talentus su mieste veikiančiais perspektyviausiais ir tradiciniais verslo sektoriais, pristatyti sektoriuose veikiančius verslus, susistemintai pateikti informaciją apie Kauno universitetuose, kolegijose, privačiose specialistų ruošimo mokyklose esančias studijų programas, kurios jaunuosius talentus ruošia darbui būtent šiuose sektoriuose.

„Specialistų pritraukimas – viena iš aktualiausių temų ir veiklos krypčių, prie kurio sėkmingai gali prisidėti ir miestas, veikdamas kartu su čia įsikūrusiais verslais. Juolab kad, pradėjus aktyviau dirbti su mokyklomis karjeros orientavimo tema, pamatėme nemažą asimetriją tarp to, kokia logika ir įsisenėjusiais stereotipais žmonės vis dar vadovaujasi rinkdamiesi savo karjeros kelią, ir tarp to, kokią realybę Kaune turime šiandien. O ji, paprastai tariant, yra tokia, kad mieste veikiančiam verslui vis labiau trūksta inžinierių ir IT specialistų. Perspektyviausi sektoriai Kaune šiuo metu yra inžinerinė pramonė, gyvybės mokslai, verslo paslaugų centrai, informacinės technologijos,“ – aiškina A. Veršinskas.

Atlikta investuotojų apklausa parodė ir tai, kad verslas vis dar mato mieste neišnaudoto potencialo bendradarbiaujant su aukštosiomis mokyklomis: nors nemaža dalis mini turintys vienokias ar kitokias partnerystes su universitetais ir kolegijomis, tačiau pasigenda glaudesnio, ilgalaikio ar tęstinio bendradarbiavimo.  Ne mažiau svarbus ir kitas aspektas – aktyvesnis verslo įsitraukimas į studijų programų keitimą ir stiprinimą, kuris atliepia rinkos poreikius bei leidžia verslui turėti jaunuosius specialistus su reikalingomis ir verslui aktualiomis žiniomis ir gebėjimais.

Džiugina tai, kad apibendrinus, apklausos rezultatai nuteikia išties optimistiškai – galima aiškiai matyti, jog, nepaisant iššūkių, kuriuos visuomenei ir verslui atnešė 2020-ieji, Kaune veikiantys užsienio investuotojai ir toliau planuoja plėtrą, įžvelgia mieste slypinčias ir dar neišnaudotas galimybes bei potencialą.

„Kaunas IN“ verslo skyriaus informacija.

A. Aleksandravičiaus nuotrauka.

Susiję straipsniai