Startup lithuania Kauno startuoliai
Startup Lithuania
2021 12 02
Startavo nemokama teisinių dokumentų platforma startuoliams

Verslo kūrimas patirties neturintiems žmonėms – didelis iššūkis. Siekiant padėti Lietuvos startuoliams jų kūrimosi pradžioje,  „Startup Lithuania“, „Vienaragiai LT“ ir „LT VCA“ kartu su žymiausiomis Lietuvos teisininkų kontoromis sukūrė visiems prieinamą teisinių dokumentų šablonų platformą. Čia startuolių kūrėjai galės lengvai parsisiųsti reikalingą teisinio dokumento pavyzdį, ruoštą profesionalų.

 

Teisinių klausimų svarba

VšĮ „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinio „Startup Lithuania“ vadovė Roberta Rudokienė pažymi, kad bendraujant su inovatyviais Lietuvos verslais bei konsultuojant potencialius ar ankstyvosios stadijos startuolius, neretai sulaukiama ir teisinių klausimų, kurie yra natūralūs pirmąkart kuriant nuosavą verslą.

„Konsultuodami visuomet pabrėžiame teisinių klausimų svarbą ir skatiname inovatorius „apsidrausti“ nuo pat verslo kūrimo pradžios, pasirašant svarbiausius dokumentus, pavyzdžiui, akcininkų sutartį. Daugybė klausimų startuoliams kyla ir dėl darbuotojų skatinimo opcionais, investicijų pritraukimo ir investicinių sutarčių. Todėl labai džiaugiamės, kad žinomiausios Lietuvos advokatų kontoros suvienijo savo jėgas ir paruošė startuoliams svarbiausių sutarčių, teisinių dokumentų šablonus, kurie, tikėtina, ateityje bus pildomi.

Tikime, kad ši iniciatyva paskatins spartesnį visos Lietuvos startuolių ekosistemos vystymąsi, palengvinant startuolio kūrimo kelią, suteikiant žinių ir realius įrankius startuoliams padedančius susitvarkyti procesus iš teisinės pusės ir maksimaliai apsaugoti savo verslą“, – sako R. Rudokienė.

Visi platformoje esantys teisiniai dokumentai buvo sukurti bendradarbiaujant su „Ellex Valiunas“, „Cobalt“, „Sorainen“, „TGS Baltic“, „TRINITI JUREX“, „Motieka&Audzevičius“, „SPC legal“, „ECOVIS ProventusLaw“ ir „Glimstedt“ advokatų kontoromis.

 

Idėja kilo stebint rinką

Idėja parengti modelinių dokumentų paketą, kaip sako advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ asocijuotoji partnerė Rūta Armonė, kilo stebint rinką. Sparčiai augant Lietuvos startuolių ekosistemai, kartu didėja ir investuojamos sumos, kurioms apsaugą suteikia ir gerai sudėlioti procesai bei įmonės vidinė teisinė bazė. Be to, tokias dokumentų šablonų bazes pamažu kuria ir kitos šalys, ir tai pasiteisina.

Teisininkė įsitikinusi, jog net ir neieškant investicijų, įmonei visada yra svarbios tokios sritys kaip produkto teisių apsauga, harmoningi santykiai su steigėjais ir darbuotojais, konfidencialumo užtikrinimas ar darbuotojų skatinimas. „Investuotojai šias sritis įsivertina darydami patikrinimą prieš atliekant investiciją, todėl idealiu atveju visi dokumentai jau turėtų būti tinkamai sutvarkyti ir liktų kalbėti tik apie reikalingas pinigines sumas. Tačiau kartais dirbdami matydavome, kad dokumentų trūksta arba jie nesukuria tinkamos apsaugos kuriamam produktui. Tai visiškai normali situacija, kadangi kokybiškų dokumentų parengimui reikia lėšų, kurias startuolis dar tik ketina pritraukti. Todėl nusprendėme padėti ir parengti bazinių dokumentų paketą. Jame galima rasti daugumą iš pradžių reikalingų dokumentų – nuo steigimo ir akcininkų sutarčių iki darbo ir opcionų sutarčių su darbuotojais. Jei bus poreikis ir rinka naudosis, sąrašą tikimės plėsti“, – mintimis dalijasi „Ellex Valiunas“ asocijuotoji partnerė.

 

Platforma – augančios ekosistemos pavyzdys

Jai pritaria ir startuolių asociacijos „Vienaragiai LT“ vadovė Inga Langaitė. Anot pašnekovės, geriausių Lietuvos teisininkų paruošti modeliniai dokumentai prisidės prie Lietuvos startuolių ekosistemos augimo ir paskatins drąsiau kurti naujas verslo idėjas, patiriant minimalius ar net nulinius kaštus teisinėms paslaugoms.

„Startuoliams būdinga tai, kad jų verslo pradžia dažnai būna itin greita, reikia skubiai priimti sprendimus. Įprastai pirmaisiais mėnesiais didžiausias dėmesys skiriamas produkto vystymui ir optimaliausio verslo modelio paieškoms, o dokumentai ir formalumai paliekami ateičiai.

Tai rizikinga, kadangi kokybiški teisiniai dokumentai nuo pat verslo starto gali padėti išvengti brangiai kainuojančių klaidų ateityje. Kita vertus, teisinės konsultacijos kainuoja ir ne kiekvienas startuolis gali į tai investuoti pradinėje fazėje, kai dar nėra aišku, ar idėja išties pasiteisins. Tam ir skirti nemokami modeliniai dokumentai, kurie gali tapti atspirties tašku ankstyvoje verslo stadijoje“, – sako I. Langaitė.

Šios platformos sukūrimas yra ir ženklas, kad startuolių bendruomenė tampa vis atviresnė, brandesnė, įsitikinusi Lietuvos privataus ir rizikos kapitalo asociacijos vadovė Gerda Sakalauskaitė. Kartu tai yra puikus ekosistemos auginimo ir bendradarbiavimo pavyzdys.

„Pradedantiesiems startuoliams teisiniai veiklos aspektai neretai tampa sunkiai įveikiami, juk dažnai tai yra pirmoji verslo idėja, tad patirties nebuvimas šiuo aspektu tikrai gali būti didelė kliūtis. Taip pat lėšų skirti kokybiškoms teisinėms konsultacijoms startuoliams tikrai pritrūksta. Todėl, suteikiama nemokama galimybė pasinaudoti pažangiausių teisinių kontorų žiniomis ir patirtimi yra itin naudingas ir, svarbiausia, labai praktiškas paramos būdas vystyti naujoms idėjoms ir verslams“, – teigia G. Sakalauskaitė.

 

Plačiau – naujojoje teisinių dokumentų platformoje https://www.startuplithuania.com/legal-documents

Džaugiamės,
kad užsukote į Kauną!

Pasirinkite Jus dominačią sritį: