Yaquatec Kauno startuoliai
Kauno mokslo ir technologijų parkas
2021 12 02
Yaquatec: inovatyvią vandens valymo sistemą kurianti įmonė

Ar kada nors esate susimąstę iš kur į jūsų namus ar biurą atkeliauja vanduo ir kokius higienos reikalavimus jis turi praeiti, kol tampa naudojamas buitinėms reikmėms? Šiemet Kauno startuolių rinkimuose nominuoto „Yaquatec“ ir mokslinio projekto „NAFOX” technologas-tyrėjas Vytautas Abromaitis atskleidžia, kad antrinis vandens resursų panaudojimas Lietuvoje vis dar nėra efektyvus. Tam matant šią problemą bei atsižvelgiant į ES žiedinės ekonomikos tendencijas, nuspręsta sukurti hibridinę vandens valymo sistemą, kuri leidžia pasiekti aukštesnį išvalymo efektyvumą nei lig šiol naudojami tradiciniai būdai ir išvalytą vandenį naudoti pakartotinai. Technologinis sprendimas išfiltruoja net tokias smulkias medžiagas kaip medikamentų likučiai ar kiti prioritetiniai teršalai.

 

„Lietuvoje kasmet susidaro apie šimtas šešiasdešimt penki kubiniai metrai nuotekų. O tai yra maždaug septyniasdešimt tūkstančių olimpinio dydžio baseinų. Šis vanduo dažniausiai patenka į paviršinius telkinius, kai, tuo tarpu, kitose  užsienio šalyse, pavyzdžiui, Olandijoje, toks vanduo yra panaudojamas antrą kartą”, – pasakoja V. Abromaitis. Pasak jo, toks išvalytas vanduo pakartotinai gali būti panaudotas tiek pramoninių procesų metu, tiek namų buityje, pavyzdžiui, laistant daržus ar nuleidžiant unitazo vandenį, kuomet šiltuoju metų sezonu susidaro vandens stygius. Pastariesiems procesams nereikėtų švaistyti kokybiško geriamojo vandens.

Vystoma technologija yra paremta hibridiniu membraninių ir oksidacinių procesų veikimu vienoje bendroje sistemoje. Dėl to pavyksta pasiekti itin aukštą užteršto vandens išvalymo laipsnį. O valymo metu susidarę teršalai yra sukoncentruojami ir suskaidomi, todėl nepatenka į aplinką. Įmonė vykdo projektą „NAFOX”, kuriuo vysto hibridinę vandens valymo sistemą. Šiuo metu inovaciją pradedama testuoti Vakarų rinkose: atlikus vandens valymo eksperimentus skirtingose vietovėse, technologinis sprendimas bus tobulinamas bei bus siekiama jį komercinti.

 

***

Jau keturis metus daugiau nei šimto startuolių bendruomenę vienijantis Kauno mokslo ir technologijų parkas inicijuoja Kauno startuolių apdovanojimus ir DELFI transliacijos metu skelbia vienus didžiausią pažangą mokslo ir verslo srityse sukūrusius Kauno startuolius. „Yaquatec“ inovacija pretenduoja būti išrinkta „Metų technologija” pasauliui Kauno startuolių rinkimuose.

 

Kauno startuolių rinkimus sudaro du etapai:

I ETAPAS. Lapkričio 30-gruodžio 5 d. (imtinai) vyks atviras balsavimas naujienų portale DELFI. Šiame etape DELFI skaitytojai išrinks kauniečių metų technologiją.

II ETAPAS. Gruodžio 6 d. komisija išrinks keturis startuolius nominacijose:

  • Sveikatos technologija
  • Robotikos sprendimas
  • Metų proveržis
  • Aplinką tausojantis sprendimas

 

Balsavimo laikotarpis: lapkričio 30-gruodžio 5 d. Už kiekvieną nominantą galima balsuoti vieną kartą per dieną. https://www.delfi.lt/apps/startuoliaikaune/

 

Plačiau apie renginį: https://www.facebook.com/events/599006071419841

Šaltinis: „Yaquatec“ nuotr.

Džaugiamės,
kad užsukote į Kauną!

Pasirinkite Jus dominačią sritį: