Verslas
„Kaunas IN“
2021 08 13
Verslo paslaugų centrai Kaune – ar tikrai apie juos žinome viską?

Kuomet Kauno miestas pristatomas tarptautinių investicijų kontekste, dažnai skiriamas ir didelis dėmesys miesto patrauklumui informacinių technologijų įmonėms bei paslaugų centrams. Ypač dažnai akcentuojamas „studentų miesto“ motyvas bei didelė naujų ir modernių patalpų pasiūla – viso 256 800 kv. metrų nuomojamų biuro ploto mieste. „Kaunas IN“ atliktas tyrimas pateikia naujų faktų apie sektorių.

 

Šiandien, jau tikrai ne viena įmonė yra pasirinkusi Kauną savo veiklos startui arba plėtrai. Tačiau kuomet reikia apibendrintai pristatyti visas paslaugų centrų ar informacinių technologijų įmones, neretai tenka susidurti su nemenkais iššūkiais. Ir tikrai ne dėl to, kad sektoriui stigtų didelių ar sparčiai augančių įmonių sėkmės istorijų. Pirmiausia, dėl sektorių neapibrėžtumo, o kartais –  ir duomenų ribotumo. Šiai problemai spręsti buvo atlikta Kaune veikiančių, šio įmonių klasterio apibendrinamoji analizė. Jos tikslas – atskleisti bendrą sektoriaus vaizdą, dydį ir specializaciją.

 

Verslo paslaugų centrų ir IT įmonių Kaune skaičius – jau triženklis

Paslaugų centras (angl. Global business services center) – tai organizacija, teikianti paslaugas įmonės klientams arba atliekanti pavestas funkcijas nuotoliniu būdu. Pavyzdžiui, tokias kaip apskaita, analitika ar programavimas. Informacinių technologijų įmonės, atitinkančios paslaugų centrų sąvoką –  arba kuria savo produktus, arba yra atviros išorinių klientų užsakymams. Įvertinus ir detaliau apžvelgus paslaugų centro sąvoką, tampa akivaizdu, jog šiuolaikiški paslaugų centrai yra neatsiejami nuo informacinių technologijų, todėl atliekant apžvalgą ir analizę, šie sektoriai buvo vertinami kartu.

Kaune veikiantys paslaugų centrai dažnai teikia būtent programavimo paslaugas. Pavyzdžiui, „Bentley Systems“ kuria inžinerijos sprendimus, „Kayak“ –  veikia turizmo srityje, o „Barbora“ –pasitarnauja klientams prekyba internetu – tačiau šių įmonių padaliniai Kaune atlieka programavimo funkcijas.

,,Atliekant tyrimą buvo atrinkta ir analizuojama 112 įmonių. Bendras dirbančiųjų čia skaičius siekia apie 6000 darbuotojų. Tiesa, jei pridėtume ir didžiausių vietinių verslų administracijos darbuotojus, tikėtina, jog šis skaičius padvigubėtų bei peržengtų 10 000“, – įžvalgomis dalinasi tyrimą inicijavęs „Kaunas IN“ verslo skyriaus analitikas Manvydas Almonaitis.

Pagal surinktus duomenis, galima daryti išvadas apie vietinių įmonių ir darbuotojų specializacijos sritis bei prielaidas apie esamus ir besikuriančius kompetencijų centrus.

Dalis Kaune veikiančių įmonių išsiskiria gebėjimu teikti unikalias, nišines paslaugas. Pavyzdžiui, tokias kaip inžinerija ir projektavimas nuotoliniu būdu (šias paslaugas teikia tokios įmonės , kaip „Festo“, „Dematic“, „TGW Limited“) arba kompiuterinės debesijos palaikymo (pvz.: „Oracle“, „Virtustream“). Kompiuterinė debesija – galimybė naudotis kompiuterine ir programine įranga internete.

 

34 paslaugų centrai, 78 IT įmonės

Įvertinus kiekvieną įmonę bei jos teikiamas paslaugas individualiai, visas 112 įmonių galima suskirstyti į grupes pagal tai, kuris sąvokos apibrėžimas joms artimiausias: paslaugų centras, IT įmonė ar paslaugų centras atliekantis IT funkcijas.

GBS,,23 tradiciniuose paslaugų centruose dirba apie 2800 darbuotojų, dar 11 įmonių – paslaugų centrai, atliekantys išskirtinai IT funkcijas. Tai – didesnių įmonių IT padaliniai Kaune pavyzdžiui –  minėtieji „Kayak“ ar „Barbora“. Tokiuose – nuotoliniuose padaliniuose –  dirba dar apie 500 darbuotojų,  jie pastebimai mažesni – vidutiniškai tokiuose padaliniuose dirba po 45 darbuotojus. Daugiausiai nuotolinių paslaugų centrų darbuotojų įdarbina užsienio kapitalo investuotojai iš Jungtinių Amerikos Valstijų.“ – komentuoja M. Almonaitis.

Kaune IT įmonių,  vystančių skaitmeninius produktus arba teikiančių IT produktų kūrimo paslaugas pagal išorinius klientų užsakymus – net 78, jose dirba apie 2400 specialistų, vidutiniškai – apie 31 darbuotoją kiekvienoje jų. Džiugina tai, jog dauguma šių centrų veikia globaliai ir kuria produktus pasaulinei rinkai.

Tyrimas atskleidė, jog Kaune jau veikiantys paslaugų centrai ir informacinių technologijų įmonės sudaro vieną bendrą klasterį, kuriame dirba per 6 000 specialistų. Šias įmones veikia sveika rinkos konkurencija, didelė kvalifikuotų darbo vietų pasiūla leidžia įmonėms pritraukti talentus į miestą, formuojasi kompetencijos centrai.

Sparčiai augantys Kauno sektoriai – inžinerija, logistika, sveikatos mokslai – atranda save ir tarptautinėse rinkose. Šių sričių įmonės Kaune teikia paslaugas tarptautiniu lygiu. Šalia jų vystosi ir naujos kompetencijų sritys, kaip kompiuterinės debesijos sprendimai.

 

Susipažinti su išsamia Kauno verslo paslaugų centrais taip pat kviečiame išsamioje apžvalgoje:

 

Antroje Kauno verslo paslaugų centrų apžvalginės analizės dalyje,  Kauno paslaugų centrų ir informacinių technologijų specializacijos sritys bus analizuojamos leidžiantis į detales, taip pat bus pristatyti ir apklaustųjų įmonių komentarai.

Šaltinis: A. Aleksandravičiaus nuotr.

Džaugiamės,
kad užsukote į Kauną!

Pasirinkite Jus dominačią sritį: